Dziś o godzinie 17 w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbędzie się VI Konferencja Kultury Bezpieczeństwa organizowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Kolejny raz sygnatariusze Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa zgłosili pomysły i rozwiązania, które pozwolą zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.
„Projekt Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym ma już 6 lat, a efekty naszych działań widać wyraźnie” – powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Zapoczątkowana w 2016 roku inicjatywa „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, spowodowała zmianę sposobu postrzegania bezpieczeństwa w środowisku kolejowym. Projekt ma na celu promowanie kultury bezpieczeństwa jako wartości nadrzędnej dla branży. Deklaracja została podpisana przez 265 sygnatariuszy, w tym przez nasze Wydawnictwo.
W tegorocznej edycji wydarzenia przesłano 30 zgłoszeń. Kapituła Konkursu Kultury Bezpieczeństwa oceniła prace w 5 kategoriach:
- rozwiązanie systemowe
- rozwiązanie techniczne
- praca dyplomowa
- pasażer z niepełnosprawnością
- czynnik ludzki – edukacja
Najlepsze z nich zostaną docenione „Nagrodą Kultury Bezpieczeństwa”. O przyznaniu nagród i wyróżnień decydowała Kapituła Konkursu, której przewodniczył Prezes UTK, dr inż. Ignacy Góra. Wybrano także zgłoszenia, które wezmą udział w głosowaniu o „Nagrodę Publiczności”. O jej przyznaniu zadecydują sygnatariusze Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.
Celem Konkursu Kultury Bezpieczeństwa jest wyłonienie osób lub przedsiębiorstw, które są najbardziej aktywne w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa, wymiana doświadczeń oraz rozpowszechnianie dobrych praktyk w tym zakresie. Nasze Wydawnictwo objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Autor: Jan Bytnar
Fot. Jan Bytnar