Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wyjątkowa okazja by poczuć się jak maszynista. W piątek, 12 maja chętni będą mogli zobaczyć jak funkcjonuje Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego. Będzie też okazja by poprowadzić wirtualny pociąg – czyli zasiąść za sterami symulatora lokomotywy lub zespołu trakcyjnego. Uwaga! Na teren CEMM będą mogły wejść jedynie osoby, które wcześniej się zapiszą. Zapisy ruszają 4 maja o godz. 10.00.
Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) dysponuje trzema nowoczesnymi symulatorami: lokomotywy, lokomotywy manewrowej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego. Każde urządzenie w sposób bardzo realistyczny oddaję jazdę pociągiem. Udało się to osiągnąć między innymi dzięki zastosowaniu ekranów wysokiej jakości i innowacyjnych siłowników elektrycznych o szczęściu stopniach swobody, które symulują przechyły kabiny. 12 maja, w trakcie Dni Otwartych Funduszy Europejskich, będzie możliwość skorzystać z symulatorów.
Uwaga – trzeba się zapisać!
Od 4 maja od godz. 10.00 aktywna będzie ankieta, dzięki której można się zapisać na wizytę w CEMM. Zasady zapisów:
- do wyboru masz trzy symulatory,
- jazda symulatorem będzie trwała do 15 min.,
- możesz wybrać wolny termin w godzinach 11.00 – 15.00,
- na jedną 15 min. jazdę mogą zapisać się maksymalnie 2 osoby,
- zapisać się możesz tylko raz,
- decyduje kolejność zapisów
- zapisy kończą się 11 maja o godz. 12.00.
Zapisz się przez internetową ankietę
Informacje praktyczne
Adres CEMM to Al. Jerozolimskie 211 w Warszawie. Do CEMM dojedziesz komunikacją miejską (m.in. WKD), rowerem bądź samochodem (dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc parkingowych). Dokładną lokalizację możesz sprawdzić na mapie.
Do CEMM przyjdź od 10 do 15 minut przed zaplanowaną jazdą symulatorem. Jeśli wiesz, że nie zdołasz się pojawić w zaplanowanym terminie, daj nam znać na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl Pozwoli to zwolnić termin i inna osoba będzie mogła skorzystać z symulatora.
Uwaga! Do CEMM 12 maja wejdą tylko osoby, które wcześniej się zapiszą.
Gruntowne zmiany systemu egzaminowania kandydatów na maszynistów, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. sprawiły, że kursy na licencję i świadectwo maszynisty rozpoczęte po tej dacie kończą się państwowymi egzaminami. Prowadzi je Prezes UTK w nowoczesnym Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Egzaminy są przeprowadzane w sposób miarodajny, porównywalny i powtarzalny w różnych kategoriach egzaminacyjnych. Zapewnia to najwyższy poziom egzaminowania maszynistów, a w konsekwencji podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemu kolejowego w Polsce. Symulatory wykorzystywane są do egzaminów na świadectwo maszynisty.
Źródło: UTK