PKP Intercity od lat wspiera edukację branżową, współpracując ze szkołami i z uczelniami. Dzięki temu spółka zapewnia sobie wykwalifikowanych pracowników oraz dostęp do aktualnych osiągnięć naukowych. Młodzi ludzie natomiast otrzymują praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy u największego przewoźnika pasażerskiego i w zawodach kolejowych.
Spółka oferuje programy stypendialne, programy stażowe oraz warsztaty inicjujące projekty badawczo-rozwojowe, jak również podejmuje wiele aktywności promujących branżę kolejową wśród młodzieży i środowiska naukowego – mówi Anna Karniej, Naczelnik Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji.
Luka pokoleniowa
Rozwój organizacji to przede wszystkim dbałość o zasoby ludzkie, by nowo zatrudnione osoby odpowiadały kompetencjami na potrzeby spółki i mogły płynnie rozpocząć realizację obowiązków zawodowych. PKP Intercity przeciwdziała luce pokoleniowej: wizerunkowo – odwiedzając przedszkola i szkoły, uczestnicząc w licznych wydarzeniach branżowych, oraz kompetencyjnie – kształtując i współrealizując programy nauczania w szkołach ponadpodstawowych i na studiach wyższych.
Współpraca ze szkołami i uczelniami
W obliczu dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych coraz częściej istotnym czynnikiem ułatwiającym wejście na rynek pracy – obok wiedzy wyniesionej ze szkoły – są umiejętności praktyczne, które młodzi mogą zdobyć podczas praktyk i staży. Program Współpracy ze Szkolnictwem PKP Intercity obejmuje kooperację zarówno z ponad 50 szkołami ponadpodstawowymi: branżowymi i technikami, jak i z 17 uczelniami wyższymi, głównie politechnicznymi i menedżerskimi. Jest także partnerem w dwóch projektach prowadzących do utworzenia w 2025 roku Branżowych Centrów Umiejętności: w Łodzi i w Siedlcach, które będą uzupełniać ofertę kształcenia zawodowego dla młodzieży oraz dorosłych.
Korzyści dla młodych
Podpisane umowy między spółką i placówkami pozwalają uczniom szkół technicznych i branżowych realizować u pracodawcy wszystkie dostępne formy nauki praktycznej pod okiem instruktorów zawodu w Zakładach Spółki w Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Warszawie. Rocznie w zajęciach uczestniczy ponad 400 uczniów, którzy są zapraszani do udziału w atrakcyjnym Programie Stypendialnym PKP Intercity, prowadzącym do podjęcia zatrudnienia w spółce. Jednocześnie studenci współpracujących uczelni biorą udział w innowacyjnym programie stażowym, który zawiera dodatkowo projekt Welcome Day, umożliwiający poznanie organizacji. Z kolei pracownikom PKP Intercity współpraca z uczelniami wyższymi zapewnia dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych, a co więcej – wzmacnia gen innowacyjności. Te zadania są realizowane zarówno poprzez studia podyplomowe – np. eksploatacja i utrzymanie taboru kolejowego na Politechnice Warszawskiej, zarządzanie w transporcie kolejowym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – jak i poprzez inspirowanie projektów B&R.
Skutki współpracy
W ramach współpracy ze szkolnictwem PKP Intercity i należące do niej Zakłady uważają systematyczne, znaczne zwiększenie liczby ściśle współpracujących szkół, a co za tym idzie, praktykantów na kierunkach typowo technicznych – elektryk, mechatronik, mechanik – lub eksploatacyjnych, jak np. maszynista. Jak również – rozwój zespołu nauczycieli zawodu będących pracownikami PKP Intercity SA, a także ogólny wzrost świadomości pedagogicznej pracowników, którym powierzona została opieka nad praktykantami i stażystami. Największym i oczekiwanym sukcesem jest podjęcie zatrudnienia przez nowych pracowników zrekrutowanych spośród uczniów: praktykantów-stypendystów oraz studentów odbywających staże na różnych stanowiskach, a następnie wspieranie ich poprzez podnoszenie kwalifikacji w krótkim czasie od zatrudnienia.
Zobacz również: