Sektorkolejowy » Jesteś uczniem lub studentem? Sprawdź, jakie możliwości daje PKP Intercity

Jesteś uczniem lub studentem? Sprawdź, jakie możliwości daje PKP Intercity

pzez Damian

PKP Intercity od lat wspiera edukację branżową, współpracując ze szkołami i z uczelniami. Dzięki temu spółka zapewnia sobie wykwalifikowanych pracowników oraz dostęp do aktualnych osiągnięć naukowych. Młodzi ludzie natomiast otrzymują praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy u największego przewoźnika pasażerskiego i w zawodach kolejowych.

Spółka oferuje programy stypendialne, programy stażowe oraz warsztaty inicjujące projekty badawczo-rozwojowe, jak również podejmuje wiele aktywności promujących branżę kolejową wśród młodzieży i środowiska naukowego – mówi Anna Karniej, Naczelnik Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji.

Luka pokoleniowa

Rozwój organizacji to przede wszystkim dbałość o zasoby ludzkie, by nowo zatrudnione osoby odpowiadały kompetencjami na potrzeby spółki i mogły płynnie rozpocząć realizację obowiązków zawodowych. PKP Intercity przeciwdziała luce pokoleniowej: wizerunkowo – odwiedzając przedszkola i szkoły, uczestnicząc w licznych wydarzeniach branżowych, oraz kompetencyjnie – kształtując i współrealizując programy nauczania w szkołach ponadpodstawowych i na studiach wyższych.

Współpraca ze szkołami i uczelniami

W obliczu dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych coraz częściej istotnym czynnikiem ułatwiającym wejście na rynek pracy – obok wiedzy wyniesionej ze szkoły – są umiejętności praktyczne, które młodzi mogą zdobyć podczas praktyk i staży. Program Współpracy ze Szkolnictwem PKP Intercity obejmuje kooperację zarówno z ponad 50 szkołami ponadpodstawowymi: branżowymi i technikami, jak i z 17 uczelniami wyższymi, głównie politechnicznymi i menedżerskimi. Jest także partnerem w dwóch projektach prowadzących do utworzenia w 2025 roku Branżowych Centrów Umiejętności: w Łodzi i w Siedlcach, które będą uzupełniać ofertę kształcenia zawodowego dla młodzieży oraz dorosłych.

Korzyści dla młodych

Podpisane umowy między spółką i placówkami pozwalają uczniom szkół technicznych i branżowych realizować u pracodawcy wszystkie dostępne formy nauki praktycznej pod okiem instruktorów zawodu w Zakładach Spółki w Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Warszawie. Rocznie w zajęciach uczestniczy ponad 400 uczniów, którzy są zapraszani do udziału w atrakcyjnym Programie Stypendialnym PKP Intercity, prowadzącym do podjęcia zatrudnienia w spółce. Jednocześnie studenci współpracujących uczelni biorą udział w innowacyjnym programie stażowym, który zawiera dodatkowo projekt Welcome Day, umożliwiający poznanie organizacji. Z kolei pracownikom PKP Intercity współpraca z uczelniami wyższymi zapewnia dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych, a co więcej – wzmacnia gen innowacyjności. Te zadania są realizowane zarówno poprzez studia podyplomowe – np. eksploatacja i utrzymanie taboru kolejowego na Politechnice Warszawskiej, zarządzanie w transporcie kolejowym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – jak i poprzez inspirowanie projektów B&R.

Skutki współpracy

W ramach współpracy ze szkolnictwem PKP Intercity i należące do niej Zakłady uważają systematyczne, znaczne zwiększenie liczby ściśle współpracujących szkół, a co za tym idzie, praktykantów na kierunkach typowo technicznych – elektryk, mechatronik, mechanik – lub eksploatacyjnych, jak np. maszynista. Jak również – rozwój zespołu nauczycieli zawodu będących pracownikami PKP Intercity SA, a także ogólny wzrost świadomości pedagogicznej pracowników, którym powierzona została opieka nad praktykantami i stażystami. Największym i oczekiwanym sukcesem jest podjęcie zatrudnienia przez nowych pracowników zrekrutowanych spośród uczniów: praktykantów-stypendystów oraz studentów odbywających staże na różnych stanowiskach, a następnie wspieranie ich poprzez podnoszenie kwalifikacji w krótkim czasie od zatrudnienia.

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz