Sektorkolejowy » Tylko Newag chce dostarczyć 35 hybrydowych pociągów dla PKP Intercity za ponad 3 mld zł

Tylko Newag chce dostarczyć 35 hybrydowych pociągów dla PKP Intercity za ponad 3 mld zł

pzez Damian

Narodowy przewoźnik otworzył oferty w przetargu na dostawę 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT) – wpłynęła tylko jedna od Newagu – nowosądeckiego producenta pojazdów szynowych. Pojazdy będą zasilane trakcją elektryczną bądź silnikami spalinowymi.

PKP Intercity ogłosiło postępowanie przetargowe na dostawę 35 szt. HZT w grudniu ub. r. Narodowy przewoźnik chce przeznaczyć na zakup nowych pojazdów 3 367 324 506 zł brutto. Co ciekawe wartość oferty złożonej przez firmę Newag z nowego Sącza niemal idealnie wpisała się w budżet zamawiającego, kwota opiewa na 3 364 819 857 zł brutto.

O pojazdach dla PKP Intercity

Nowe pojazdy muszą pomieścić min. 178 pasażerów, z czego 20 w pierwszej i 154 w drugiej klasie, a także być wyposażone  w 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Na pokładzie pociągów mają znaleźć się także wieszaki do przewozu rowerów w ilości min. 8 szt. oraz maszyny vendingowe.

Sukcesywnie realizujemy strategię taborową, w ramach której do 2030 roku wszystkie pojazdy w naszym parku taborowym będą nowe lub zmodernizowane. Kolejnym krokiem w jej realizacji jest zakup 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych, które będą dostosowane do prędkości co najmniej 160 km/h w trakcji elektrycznej oraz 120 km/h podczas jazdy z wykorzystaniem napędu spalinowego – podkreśla Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

W pojazdach zainstalowane zostaną m.in. systemy ECTS, monitoringu wizyjnego, diagnostyki pokładowej oraz przeciwpożarowy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez narodowego przewoźnika pierwsza jednostka trafi do PKP Intercity po 30 miesiącach od momentu popisania kontraktu z nowosądeckim producentem. Zakres zamówienia obejmuje także świadczenie usług utrzymaniowych pojazdów przez 10 lat (z udziałem pracowników PKP Intercity).

Sprawdź również:

Autor: Damian Malesza
Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz