Sektorkolejowy » Trwa X Tydzień Bezpieczeństwa – pokazy innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo

Trwa X Tydzień Bezpieczeństwa – pokazy innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo

pzez Damian

Rozpoczął się kolejny dzień pod hasłem „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”. Dziś w miejscowości Podlesiec (woj. lubuskie) w ramach X Tygodnia Bezpieczeństwa zaprezentowane zostaną rozwiązania zwiększające poziom bezpieczeństwa na budowach i w ruchu kolejowym.

X Tydzień Bezpieczeństwa – największe święto BHP w Polsce

Trwa jubileuszowa 10. edycja wydarzenia poświęconego promowaniu bezpieczeństwa w miejscu pracy, którego celem jest propagowanie dobrych praktyk oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań na placach budowy. W całej Polsce odbywają się warsztaty, szkolenia, pokazy, prezentacje czy wykłady, mające na celu promowanie kultury bezpieczeństwa. Na stacji Warszawa Zachodnia (Generalny Wykonawca – Budimex) oraz w miejscowości Podlesiec, (Generalny Wykonawca odcinka Krzyż Wlkp.-Dobiegniew – Porr), zostaną zaprezentowane rozwiązania technologiczne służące wydajnemu zabezpieczaniu pracowników w obszarze torowiska.

Przez cały dzień na placu budowy Budimeksu odbywają się Mini Targi BHP, podczas których zaplanowano:

  • prezentację odzieży chłodzącej
  • prezentację oświetlenia ostrzegawczego XFlare
  • prezentację egzoszkieletu Apex
  • warsztaty z użycia defibrylatora AED
  • prezentację zabezpieczeń kolejowych FACRAIL
  • szkolenie z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR)

Równolegle prowadzone będą pokazy ewakuacji z bramki sieci trakcyjnej oraz przeglądy gaśnic samochodowych.

W miejscowości Podlesiec, przez którą przebiega linia kolejowa nr 351 (Poznań Gł.-Szczecin Dąbie), będąca częścią międzynarodowej magistrali E59 zaplanowano:

  • prezentację zabezpieczeń kolejowych w trakcie realizacji robót FACRAIL
  • pokaz firmy AŽD Praha dotyczący bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym, w tym wyłamanie rogatek przejazdowych
  • pokaz alpinistycznej ścinki drzew wzdłuż linii kolejowej Nadleśnictwo Smolarz
  • Akcja promująca „Bezpieczny przejazd” PKP PLK S.A.

X Tydzień Bezpieczeństwa jest organizowany przez największą inicjatywę promującą bezpieczeństwo w miejscu pracy w Polsce – Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, która zrzesza 17 przedsiębiorstw: Budimex SA, Erbud, Hochtief Polska SA, Karmar S.A., Mostostal Warszawa S.A., Mota – Engil Central Europe S.A., Polimex – Mostostal S.A., PORR S.A., Skanska S.A., Strabag sp. z o.o., Unibep S.A., POLAQUA, Eurovia, NDI, Eiffage, Warbud SA, MCKB S.A. Tegoroczna edycja wydarzenia  jest realizowana pod hasłem przewodnim: „Uważam i nie narażam! STOP ma moc!”.

O spółce PORR

PORR jest jednym z największych przedsiębiorstw w sektorze budowlanym w Polsce. Należy do międzynarodowej Grupy wywodzącej się z Austrii, która z powodzeniem świadczy usługi na tamtejszym rynku i w całej Europie. W Polsce PORR zajmuje się realizacją inwestycji we wszystkich obszarach nowoczesnego budownictwa (przemysłowego, kolejowego, mostowego oraz drogowego), jednak działalność spółki koncentruje się na tzw. budownictwie komunikacyjnym. Firma może pochwalić się wykonaniem wielu dużych kontraktów w zakresie modernizacji linii kolejowych i obiektów dworcowych. PORR wychodzi naprzeciw najnowszym trendom i wdraża technologie, które pozwalają optymalizować procesy i zwiększać wydajność.

Jasny cel – zero wypadków na budowach

Wydawnictwo Sektor Kolejowy, jako aktywny sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zależy nam, żeby sukcesywnie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz pracowników budowlanych, a także promować dobre praktyki. O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym.

Więcej informacji o X Tygodniu Bezpieczeństwa i Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie można znaleźć:

X Tydzień Bezpieczeństwa – „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”

Warto zapoznać się także z przeprowadzonym wywiadem:

Jaka przyszłość czeka sektor budowlany? Kondycja i perspektywy – wywiad z Piotrem Kledzikiem, prezesem PORR S.A.

Autor: Damian Malesza

Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz