Sektorkolejowy » Tramwajowy kontrakt ZUE w Szczecinie na za 213 mln zł

Tramwajowy kontrakt ZUE w Szczecinie na za 213 mln zł

pzez Damian

Przebudowa ponad 5-kilometrowego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną oraz rozbudowa pętli Pomorzany to przedmiot umowy krakowskiej firmy ZUE S.A., za którą otrzyma wynagrodzenie w kwocie 213 mln zł netto (262 mln zł brutto). Prace zostaną zrealizowane w ciągu 720 dni kalendarzowych, licząc od dnia zawarcia kontraktu, co miało miejsce 16 listopada br.

Na czym polega przebudowa w Szczecinie?

Roboty wpisane są w zadanie pn. „Przebudowa torowiska z trakcją w ul.: Nabrzeże Wieleckie, Nowa, Dworcowa, Kolumba, Chmielewskiego, Smolańska, al. Powstańców Wlkp. z rozbudową pętli Pomorzany w Szczecinie”, za które odpowiada Urząd Miasta Szczecin, współpracujący w tym zakresie ze Szczecińską Energetyką Cieplną sp. z o.o. oraz Zakładem Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. W zakres prac wpisane są również przekładki i przebudowa odcinków sieci ciepłowniczej i wodociągowej oraz roboty drogowe w rejonie realizacji pozostałych robót budowlanych. Ponadto wykonawca zajmie się także m.in. budową zintegrowanych przestanków autobusowych i tramwajowych, budową wydzielonych miejsc postojowych, przebudową chodników i zjazdów oraz przebudową sygnalizacji świetlnej i zmianą organizacji ruchu.

W planach jest także montaż rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Nowej i Wybrzeża Wieleckiego, co umożliwi przejazd we wszystkich kierunkach. Przy Dworcu Głównym trzeci tor postojowy zostanie utrzymany, a na ul. Dworcowej przewidziano jeden tor z przejazdem od Wybrzeża Wieleckiego. Na pętli Pomorzany kierunek ruchu zostanie odwrócony, a liczba torów w tym miejscu zwiększy się z trzech do pięciu.

Na tramwajowej trasie po przebudowie pojawią się przystanki wiedeńskie, czyli takie, w obrębie których jezdnia jest podnoszona do poziomu chodnika, co ułatwia dojście i wsiadanie do tramwaju, a ponadto spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych (po raz pierwszy takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa „przystanek wiedeński”).

W projekcie przebudowy infrastruktury zaplanowano także wydzielenie pasów tramwajowo-autobusowych. Znajdą się one na ul. Dworcowej, Nowej w ciągu al. Powstańców Wielkopolskich na odcinku od ul. Dunikowskiego do Frysztackiej. Ponadto zbudowana zostanie infrastruktura dla rowerzystów.

Grupa ZUE

ZUE koncentruje się na działalności w sektorze infrastruktury kolejowej i miejskiej zarówno w obszarze realizacji prac budowlanych, jak i projektowania. Interesuje się głównie realizacją robót w formule generalnego wykonawstwa kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych, kolejowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. roboty ziemne i budowa podtorza, systemy odwadniające oraz obiekty inżynierskie i kubaturowe, w tym stacje). Działa także w zakresie budowy i modernizacji systemów zasilania infrastruktury tramwajowej, jak też budowy i modernizacji tramwajowej i kolejowej sieci trakcyjnej. Świadczy również usługi związane z bieżącym utrzymaniem systemów infrastruktury miejskiej (torowiska, trakcja, systemy zasilania, oświetlenie).

Od 2010 r. akcje ZUE są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Akcjonariuszem posiadającym pakiet większościowy (62,53% akcji) jest Wiesław Nowak, prezes spółki.

Autor: Agata Sumara
Fot. wikipedia.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz