Sektorkolejowy » Toruń: W mieście pojawił się nowy przejazd kolejowo-tramwajowy

Toruń: W mieście pojawił się nowy przejazd kolejowo-tramwajowy

pzez Damian

W piątek 26 maja br. w Toruniu w rejonie powstającej linii tramwajowej na ul. Legionów, rozpoczął się montaż rzadko spotykanego typu przejazdu – kolejowo-tramwajowego.

Miejsca, w którym tory kolejowe krzyżują się z torami tramwajowymi, nie są czymś nadzwyczajnym. W Toruniu można było je spotkać choćby w rejonie Elany, jednak tam trasa tramwaju przecina bocznicę kolejową. W przypadku linii biegnącej wzdłuż ul. Legionów będzie krzyżowała się z eksploatowaną linią kolejową nr 246 relacji Toruń Wschodni – Olek.

Jak będzie wyglądał przejazd kolejowo-tramwajowy?

Na przejeździe kolejowo-tramwajowym w ul. Legionów w Toruniu nie zostanie przerwany tok kolejowy – szyny kolejowe będą biegły w ciągłości. Natomiast tramwajowe zostaną przerwane na szerokości główki szyny kolejowej. W praktyce oznacza to, iż w momencie przejazdu koła tramwaju niejako przetoczą się po szynie kolejowej. Takie rozwiązanie technologiczne będzie unikatowe w skali kraju.

Linia kolejowa nr 246 nie jest zelektryfikowana, zatem wykonanie zadania w powietrzu jest dużo łatwiejsze. Dla nowej linii tramwajowej powstanie sieć trakcyjna zasilana napięciem stałym 660 V.  Zgodnie z projektem na skrzyżowaniu z torem kolejowym zostanie zastosowana sieć łańcuchowa – będzie to przewód jezdny z liną nośną.

Więcej informacji związanych z MZK Toruń można znaleźć:

Nocne „wkolejenie” tramwaju Swing na toruńskich torach

Wycofany z ruchu toruński tramwaj zostanie utopiony

Autor: Damian Malesza
Fot. MZK Toruń

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Tomasz 15 czerwca 2023 - 12:29

Producentem tego skrzyżowania jest firma Vossloh Cogifer Polska z Bydgoszczy

Odpowiedz

Zostaw komentarz