Sektorkolejowy » Nocne „wkolejenie” tramwaju Swing na toruńskich torach

Nocne „wkolejenie” tramwaju Swing na toruńskich torach

pzez Adrian

W nocy z 12 na 13 grudnia 2021 r. do Torunia dotarł pierwszy z pięciu tramwajów Swing zakupionych przez Miejski Zakład Komunikacji (MZK) w lipcu 2020 r. Pojazd z fabryki firmy Pesa Bydgoszcz SA przywieziono na specjalnej lawecie. Transport wykonano w nocy, kiedy łatwiej i sprawniej można przewozić wielkogabarytowe ładunki ze względu na znacznie mniejszy ruch niż w ciągu dnia. 

Pierwszy z pięciu Swingów jest już w Toruniu

Jak pisze MZK, nowy Swing:

Na miejscu, w zajezdni, został z niej (z lawety, przyp. red.) sprowadzony i „wkolejony”, czyli ustawiony na torach”.

Cała operacja związana z wprowadzeniem tramwaju na tory trwała niewiele ponad godzinę.

Podobne operacje będą miały miejsce w kolejnych miesiącach – następny tramwaj ma być dostarczony do końca grudnia br., dwa następne w styczniu, a ostatni w lutym 2022 r.

Prezydent Torunia, Michał Zaleski wypowiedział się na temat nowych 30-metrowych pięcioczłonowych pojazdów:

Przestronne, wygodne, z nieco większą liczbą miejsc siedzących (49 plus cztery rozkładane, przyp. red.), niskopodłogowe, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z ładowarkami, wi-fi, a co najważniejsze – jest to transport niskoemisyjny i cieszymy się, że w Toruniu mamy od 130 lat nie tylko tory tramwajowe, ale na tych torach coraz nowocześniejsze tramwaje

Ponadto tramwaje są wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów, monitory reklamowe.

23 Swingi w toruńskim taborze tramwajowym

Nie była to pierwsza dostawa bydgoskich tramwajów do Torunia. W 2014 r. u tego samego producenta kupione było już kilkanaście jednostek typu Swing. Producent liczy na kolejne zamówienia.

Do tej pory dostarczyliśmy do Torunia 17 tych nowoczesnych, komfortowych tramwajów, a dzisiaj dostarczamy pierwszy z pięciu nowych Swingów i to na trzy miesiące przed wymaganym terminem, a ja, patrząc na inwestycje w nowe linie tramwajowe i podejście miasta do niskoemisyjnego transportu publicznego, mam nadzieję, że będą zamówienia na kolejne

Rober Tafiłowski, wiceprezes Pesa Bydgoszcz.

Wartość umowy, na podstawie której realizowane są obecne dostawy to ponad 46 mln zł brutto.

Nowe pojazdy są przeznaczone do obsługi budowanej linii do tzw. osiedla Jar, która ma być gotowa w maju 2023 r. Do czasu skierowania ich na tę linię będą wozić pasażerów na innych trasach.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz