Sektorkolejowy » Takimi wagonami sypialnymi będzie można podróżować po Finlandii

Takimi wagonami sypialnymi będzie można podróżować po Finlandii

pzez Damian

W Finlandii rośnie zainteresowanie podróżami w wagonach sypialnych, dlatego Koleje Fińskie (VR- Yhtymä Oyj) sukcesywnie rozbudowują i modernizują swoją flotę. Od 2025 r. zasili je dziewięć komfortowych wagonów z miejscami do spania oraz osiem autokuszetek. 

Elisa Markula, CEO VR, mówi, że „W porównaniu z rokiem 2018 popularność nocnych podróży koleją wzrosła o 17%”.Dzięki nowej flocie chcemy spełnić wymagania klientów i jeszcze bardziej rozwinąć ten sposób podróżowania. Planowane udogodnienia spowodują, że praca i spożywanie posiłków we własnej kabinie będą w przyszłości jeszcze wygodniejsze” – dodaje.

Nowe wagony na fińskich torach pojawią się w ciągu niecałych trzech lat. Będzie można nimi podróżować na trasach pociągów nocnych, tj. z Helsinek, Turku i Tampere do Oulu, Rovaniemi, Kemijärvi i Kolar.

Obecnie flota nocnych pociągów VR składa się z 80 wagonów sypialnych i 33 autokuszetek. Nowe zamówienie, dzięki któremu zostanie rozbudowana, zrealizuje Skoda Transtech, która wygrała w przetargu na ich dostawę. Wyprodukuje je w fińskim oddziale Skody zlokalizowanym w miejscowości Otanmäki. Wartość tego zakupu to około 50 mln euro.

W warunkach umowy przewidziano także, że VR ma możliwość zamówienia dodatkowych 30 wagonów sypialnych i 30 autokuszetek. Nowe jednostki będą niezbędne do modernizacji taboru związanej z wycofaniem na początku lat 30. tzw. niebieskich wagonów sypialnych, których eksploatacja w najbliższych latach się zakończy. Dodatkowo nowe wagony umożliwią zwiększenie w przyszłości liczby nocnych kursów czy uruchomienie pociągów na nowych trasach.

Autor: Agata Sumara
Fot. VR Group

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz