Sektorkolejowy » „Ryjek” będzie gościł na obchodach 70-lecia kolejki wąskotorowej w Cottbus

„Ryjek” będzie gościł na obchodach 70-lecia kolejki wąskotorowej w Cottbus

pzez Damian

Wóz motorowy nr 1 z 1932 roku, czyli popularny „ryjek” weźmie udział w 70-leciu kolejki wąskotorowej w Cottbus. Impreza odbędzie się w dniach 1 i 2 czerwca br.

Dwa lata temu, podczas obchodów 50-lecia Kolejki Parkowej Maltanka, w Poznaniu gościł Graf Arnim – parowóz wyprodukowany w 1895 roku, który do dziś jest wykorzystywany na Kolei Parkowej w Cottbus. W tym roku załoga Maltanki się zrewanżuje: na jubileusz do Brandenburgii zabierze „ryjka”, który jest najstarszym w Polsce, nadal sprawnym, wagonem z napędem spalinowym: przejażdżka wagonem MBxc1-41 z pewnością uatrakcyjni obchody 70-lecia kolejki parkowej w Cottbus.

Impreza odbędzie się w dniach 1-2 czerwca br. Organizatorzy zapowiadają festyn rodzinny z atrakcjami oraz – oczywiście – przejazdy kolejką. Udział zapowiedzieli goście nie tylko z Maltanki, ale również m.in. z Mużakowskiej Kolejki Leśnej, Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu itd.

Kolej Parkowa w oddalonym o ok. 30 km od granicy z Polską Cottbus została uruchomiona – wówczas jako kolej pionierska – 1 czerwca 1954 roku. Dzięki takiemu samemu rozstawowi szyn jak na Maltance (wynoszącemu 600 mm) możliwa jest wymiana lokomotyw i wagonów pomiędzy kolejkami. Na odcinku 3,2 km kolejka pokonuje trasę  łączącą z sobą najważniejsze atrakcje turystyczne południowej części Cottbus, a dworzec kolejki wąskotorowej w dzielnicy Cottbus – Sandow jest równocześnie stacją pokazową lokomotyw wąskotorowych (parowych i elektrycznych).

Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz