Sektorkolejowy » Rozpoczyna się przebudowa dworca Toruń Miasto. Koszt przedsięwzięcia to ok. 20 mln zł

Rozpoczyna się przebudowa dworca Toruń Miasto. Koszt przedsięwzięcia to ok. 20 mln zł

pzez Damian

W ramach inwestycji PKP S.A. obiekt zostanie odnowiony z poszanowaniem jego historycznego charakteru i przystosowany do potrzeb współczesnych podróżnych. Inwestor przekazał już plac budowy wykonawcy.

Dworzec kolejowy Toruń Miasto powstał w 1889 r. w stylu neogotyckim. Po kilkudziesięciu latach, w 1938 r. – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego został przebudowany w stylu wczesno-modernistycznym.

Dworzec Toruń Miasto w nowej odsłonie

Dzięki inwestycji PKP S.A. elewacja toruńskiego obiektu odzyska historyczny biały kolor, a wraz z nim dawny blask. Nad wejście główne od strony miasta wróci wielkoformatowy zegar. Renowację przejdą także budynki znajdujące się rejonie dworca tj. stara apteka i stare szalety.

Częściowo rozebrany zostanie budynek umiejscowiony pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, gdzie planowo znajdzie się poczekalnia letnia. Wewnątrz pojawią się elementy małej architektury jak np. kosze i ławki.

„Dzięki rozpoczętym właśnie inwestycjom już w 2024 roku Toruń zyska dwa pieczołowicie odrestaurowane i jednocześnie nowoczesne oraz komfortowe dworce. Staną się one kolejną wizytówką tego pięknego miasta. Przebudowy dworców kolejowych to bardzo ważny element szerszego procesu, którym jest modernizacja kolei w Polsce” – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Na nowo zaprojektowany hol dworca będzie łączył historyczne elementy wystroju z nowoczesnością. Nadal pozostanie on centrum obsługi pasażerów, będąc jednocześnie poczekalnią. Na posadce odtworzona zostanie historyczna mozaika, a ściany do wysokości 2,5 m będą obłożone płytkami klinkierowymi. Wewnątrz przewidziano również m.in. nowoczesne oświetlenie, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, panoramiczna winda oraz ergonomiczne ławki. Ponadto na parterze znajdą się lokale przeznaczone na wynajem. Piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

„Rozpoczęcie przebudowy dworca Toruń Miasto to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Torunia zyskają dzięki temu kolejny komfortowy, przyjazny środowisku i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny dworzec stanie się wizytówką miasta oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. – 2,8 mld złotych na modernizację blisko 200 dworców” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Ekologiczny i przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Po zakończeniu wszystkich prac dworzec Toruń Miasto zostanie pozbawiony barier architektonicznych, dzięki czemu stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzone zostaną także liczne usprawnienia m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, ścieżki naprowadzające oraz dotykowe tablice z planem dworca.

Budynek dworca zyska również wiele ekologicznych rozwiązań np. wentylację z odzyskiem ciepła i energooszczędne oświetlenie. Obok niego umiejscowiony zostanie zbiornik do gromadzenia deszczówki, z którego woda po oczyszczeniu będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody będzie odpowiedzialny system BMS (Building Management System).

Obok dworca powstanie niewielki parking na 13 samochodów, a w jego najbliższym otoczeniu pojawią się nowe klomby.

„Przebudowa dworca Toruń Miasto to druga inwestycja, którą rozpoczynamy w tym mieście w ciągu miesiąca. Dworzec w nowej odsłonie połączy w sobie elementy historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dzięki którym polepszą się komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest poczekalnia letnia, gdzie wiosną i latem, w otoczeniu zieleni będzie można poczekać na przyjazd pociągu” – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Wykonawstwo i koszt przedsięwzięcia

Przebudowa dworca kolejowego Toruń Miasto będzie kosztowała 19,52 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” sp. z o.o. z Torunia. Dokumentacja projektowa została przygotowana przez pracownię architektoniczną Transprojekt Gdański sp. z o.o. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych to jesień 2024 r. Przebudowa dworców Toruń Wschodni oraz Toruń Miasto to część realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto Toruń projektu BiT City II.

O przebudowie dworca Toruń Wschodni pisaliśmy  TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz