Sektorkolejowy » Przejazdy z ulgą dla studiujących za granicą

Przejazdy z ulgą dla studiujących za granicą

pzez Damian

Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją. Jednak pod pewnymi warunkami. Studenci polskich uczelni muszą pamiętać, że ISIC nie jest zamiennikiem polskiej legitymacji studenckiej i nie uprawnia ich do ulgowych przejazdów. Z ulgi nie skorzystają też studenci zagraniczni, którzy nie są polskimi obywatelami lub nie mieszkają w Polsce.

Legitymacja ISIC uprawnia do korzystania z ustawowej ulgi studenckiej (51%) podczas przejazdu koleją w Polsce wyłącznie osoby, które studiują zagranicą. Jeśli chcesz skorzystać z tej ulgi, musisz spełnić dodatkowo jeden z trzech warunków:

  • posiadać polskie obywatelstwo;
  • być obywatelem Unii Europejskiej i posiadać prawo stałego pobytu w Polsce;
  • być członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej, który posiada prawo stałego pobytu w Polsce.

Jeśli spełniasz jeden z tych warunków, musisz okazać kontrolerowi legitymację ISIC, która potwierdza naukę na zagranicznej uczelni. Dodatkowo musisz okazać do kontroli dowód osobisty lub inny dokument, który umożliwi stwierdzenie tożsamości i wieku (ulga studencka przysługuje do ukończenia 26. roku życia). Obcokrajowiec z obywatelstwem w innym kraju Unii Europejskiej musi również okazać dokument, który potwierdza prawo stałego pobytu w Polsce (odpowiednio swojego lub członka rodziny).

ISIC występuje obecnie w dwóch formach: tradycyjnej karty plastikowej (the ISIC card) oraz karty wyświetlanej na urządzeniu mobilnym (virtual ISIC card, ISIC virtual ID). Obie formy legitymacji ISIC są dokumentami, które potwierdzają uprawnienie do ulgi w pociągach.

ISIC to nie zamiennik polskiej legitymacji

Legitymacja ISIC nie jest dla studentów polskich uczelni zamiennikiem legitymacji studenckiej wydawanej przez polskie placówki edukacyjne. Kartą ISIC nie może się również posłużyć na polskiej kolei student z innego kraju, który nie posiada prawa stałego pobytu w Polsce lub nie jest członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej mającego w naszym kraju prawo stałego pobytu (np. zagraniczny turysta).

Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz