Sektorkolejowy » Przebudowa dworca w Zduńskiej Woli dobiega końca

Przebudowa dworca w Zduńskiej Woli dobiega końca

pzez Damian

Finiszuje modernizacja dworca kolejowego w Zduńskiej Woli. Obiekt odzyskuje dawny blask dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Miasta Zduńska Wola. Od grudnia br. przebudowany obiekt zwiększy komfort podróżowania m.in. do Łodzi i Sieradza. Odnowiona została elewacja budynku. Ostatnie prace prowadzone są wewnątrz dworca. Wartość inwestycji ze środków RPO woj. łódzkiego to ok. 4,5 mln zł.

Efektem robót prowadzonych od ubiegłego roku jest przywrócenie dawnego, przemysłowego charakteru obiektu. Widać już odnowioną fasadę z czerwonej cegły i nowy dach. Wymienione zostały okna i drzwi oraz schody. Kończą się prace wewnątrz budynku. Obiekt wyposażono w nowe instalacje: elektryczną, wodną oraz ciepłowniczą. Prowadzone są prace wykończeniowe.

– Modernizacja dworca w Zduńskiej Woli to kolejny element wielkiej przebudowy polskiej kolei. Mieszkańcy i podróżni zyskają dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz większy komfort podróży. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek o historycznym wyglądzie stanie się wizytówką miasta, co przełoży się na wzrost zainteresowania koleją – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 Inwestycja realizowana przez PLK SA wspólnie z Miastem Zduńska Wola i Samorządem Województwa Łódzkiego jest zintegrowana z nowoczesną stacją kolejową zmodernizowaną w ramach przebudowy trasy do Łodzi Kaliskiej. Lepsze podróże również do Sieradza zapewni wygodne dojście z odnowionego dworca do tunelu pod peronami – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Obiekt zachowa zewnętrzny wygląd sprzed ponad 120 lat, jednocześnie spełniając potrzeby współczesnych podróży koleją. Wewnątrz znajdą się automaty biletowe, toalety, ogrzewana poczekalnia, punkt informacji turystycznej oraz punkty obsługi pasażerów. Tuż obok ulicy zaplanowano zadaszone miejsce, przy którym będą zatrzymywały się autobusy przewoźników lokalnych oraz regionalnych. Dworzec w nowej odsłonie będzie przyjazny dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Mieszkańcy i podróżni skorzystają z obiektu na przełomie listopada i grudnia.

Po modernizacji dworzec stanie się bardziej funkcjonalny. Zapewni to nowy układ kas biletowych oraz połączenie poczekalni z częścią komercyjną. Łączenie podróży koleją i innymi środkami transportu zapewni budowa stanowisk dla autobusów, miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów. Powstanie zadaszenie na trasie do przejścia podziemnego, nowe jezdnie i chodniki. Prace nie wpływają na dostęp podróżnych do pociągów.

Przebudowa dworca w Zduńskiej Woli jest realizowana w ramach projektu o wartości ok. 50 mln zł pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Zadanie jest współfinansowane w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz