Sektorkolejowy » Poznań: Festyn rekreacyjny i pokaz pojazdów wąskotorowych z okazji 50 urodzin Kolejki Parkowej Maltanka

Poznań: Festyn rekreacyjny i pokaz pojazdów wąskotorowych z okazji 50 urodzin Kolejki Parkowej Maltanka

pzez Damian

Z okazji 50 urodzin kolejki w Poznaniu przygotowano wiele atrakcji. W dniu 18 czerwca 2022 r. (sobota) zorganizowany zostanie  festyn rekreacyjny oraz pokaz pojazdów wąskotorowych.

„Kolejka Parkowa Maltanka jest dziś niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość zarówno u młodszych, jak i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga zainteresowanie miłośników wąskotorówek” – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

„Ten jubileusz to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla MPK Poznań, które jest operatorem Kolejki, ale dla całej społeczności Miasta. Dlatego 50-lecie Maltanki będziemy świętować wspólnie” – dodaje.

Jubileusz Kolejki Parkowej Maltanka to świetna okazja, żeby obejrzeć unikalne w skali całego kraju pojazdy wąskotorowe.

Jakie atrakcje przygotowano z okazji 50 urodzin „Maltanki”?

Na stacji kolejki „Maltanka” w godz. 1200 – 1700 odbędzie się festyn rekreacyjny, w ramach którego przewidziano m.in.:

 • przejażdżki drezyną
 • malowanie kartonowych ciuchci
 • mobilne planetarium
 • występy i konkursy z nagrodami
 • plenerową wystawę zbiorów związanych z dawną techniką kolejową, umundurowaniem oraz archiwalnymi dokumentami – przygotowaną przez Wielkopolskie Towarzystw Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które tworzy izbę pamięci „Stacja Stęszew”
 • fotografie przedstawiające kolejkę z dawnych lat

O godz. 2200 rozpocznie się pokaz taboru wąskotorowego „światło, dźwięk i para”. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć m.in. parowozy:

 • Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu
 • Borsig Bn2t z Maltanki

Organizator wydarzenia czeka na potwierdzenie przyjazdu parowozu HF 2257 z 1918 r., który jest własnością Parkeisenbahn Cottbus, czyli zaprzyjaźnionej kolei parkowej z Cottbus w Niemczech. Pojawią się także pojazdy spalinowe:

 • lokomotywa WLs50 nr 100, która pamięta Kolej Harcerską na Dębinie
 • lokomotywa typu GLs30 z Białośliwia
 • legendarny „ryjek” – 90-letni wagon motorowy MBxc1-41, który  wraca na trasę „Maltanki” po długim postoju

W godz. 1000 – 1900 realizowane będą przewozy pasażerskie z wykorzystaniem taboru MPK Poznań i gości (zgodnie z taryfą biletową Kolejki Parkowej Maltanka). Pasażerowie będą mogli przejechać się m.in.:

 • wagonami Żnińskiej Kolei Wąskotorowej
 • wagonami z TWKP z Białośliwia

Udostępniony zostanie również odnowiony wagon Bxhi 00300014 254-1, czyli tzw. kowbojka, która została wyprodukowana prawdopodobnie w 1921 r. i miała służyć jako wagon bagażowy. Z czasem pojazd został przerobiony na klasyczny wóz pasażerski z ustawionymi wzdłuż ścian bocznych ławkami oraz przedłużonymi pomostami wejściowymi.

Szczegóły wydarzenia są dostępne TUTAJ.

Kolej Parkowa Maltanka

„Maltanka” to jedna z nielicznych funkcjonujących nadal kolejek wąskotorowych o rozstawie szyn toru 600 mm w Polsce. Znajduje się w Poznaniu (woj. wielkopolskie) i jest jednym z symboli tego miasta. Została oddana do użytku 21 lipca 1972 r. Kolejka Parkowa Maltanka przebiega wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego – pomiędzy rondem Śródka a Nowym Zoo. Długość całej trasy wynosi 3850 m. Operatorem „Maltanki” jest MPK Poznań. Przewozi rocznie ok. 200 tysięcy pasażerów. Każdy wagon i każda lokomotywa Kolejki Parkowej Maltanka ma swoją wyjątkową historię. W Poznaniu można zobaczyć m.in. najstarszy sprawny parowóz w Polsce – Borsig Bn2t z 1925 r. oraz wagon motorowy MBxc1-41, który został wyprodukowany w 1932 r.

O Kolejce Parkowej Maltanka pisaliśmy już TUTAJ.

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz