Sektorkolejowy » Postęp prac na linii otwockiej

Postęp prac na linii otwockiej

pzez Damian

Postępują prace wykończeniowe w sześciu nowych przejściach podziemnych na linii Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Układane są płyty granitowe na ścianach i wykonywane posadzki. Rozpoczyna się budowa nowej kładki z windami na Warszawie Olszynce Grochowskiej, która zapewni lepszy dostęp do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt o wartości 422 mln zł netto. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych POIiŚ.

Wykonawca rozpoczął przygotowanie terenu pod budowę kładki od strony ul. Chłopickiego na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska. Prace wymagają zmian w dojściu na peron od ul. Chłopickiego. Na czas wykonania prac przygotowawczych dojście do peronu będzie możliwe od ul. Makowskiej. Nowy obiekt będzie wyposażony w schody i windy, które umożliwią wygodne podróże osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zakończenie budowy planowane jest w III kw.

Prowadzone są prace wykończeniowe na nowych przystankach, m.in. budowa wiat przystankowych, nawierzchni na peronach oraz dojść. Kontynuowane są prace związane m.in. z uruchomieniem systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. W sześciu nowych przejściach podziemnych wykonawca jest w trakcie układania płyt granitowych na ścianach i wykonywania posadzek.

Zlikwidowany został peron tymczasowy Warszawa Wawer i stary peron Warszawa Gocławek. W ich miejsce ułożono nowy tor i zawieszono sieć trakcyjną.

Dzięki prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacji linii kolejowej nr 7 między Warszawą Wschodnią a Warszawą Wawer, od grudnia 2023 r. pasażerowie korzystają z nowych i zmodernizowanych przystanków: Warszawa Grochów, tuż przy szpitalu na ul. Szaserów, Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka Grochowska oraz stacji Warszawa Wawer.

Inwestycja na linii otwockiej zwiększyła atrakcyjność i dostępność kolei w aglomeracji i regionie oraz na trasach dalekobieżnych. Cztery tory między Warszawą Wschodnią a Otwockiem umożliwiają rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego.

Inwestycja „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap IIa” odcinek Warszawa Wschodnia Osobowa – Warszawa Wawer, o wartości ok. 422 mln zł netto, jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz