Sektorkolejowy » Pomorskie otrzyma z KPO dofinansowanie na zakup 10 pociągów Impuls

Pomorskie otrzyma z KPO dofinansowanie na zakup 10 pociągów Impuls

pzez Damian

Długo wyczekiwana decyzja wreszcie zapadła. Pomorskie otrzymało dofinansowanie na zakup taboru kolejowego z Krajowego Planu Odbudowy. Na tory wyjedzie dziesięć nowych pociągów z rodziny Impuls. Składy przyjadą na Pomorze do końca 2025 r.

Kolejowe zakupy

W czerwcu 2023 roku, po przetargach na dostawę 31 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 4 sztuk tzw. „hybryd”, czyli dwunapędowych (elektryczno-spalinowych) zespołów trakcyjnych, Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o rozpoczęciu kolejnego postępowania przetargowego. Tym razem dotyczyło ono zakupu jednego pojazdu o napędzie elektrycznym. Przetarg zawierał jednak opcję, dzięki której województwo pomorskie mogło kupić kolejnych 9 pojazdów, o ile uda się pozyskać środki z KPO. Jednocześnie wniosek o dofinansowanie zakupu w wysokości 84 proc. (czyli blisko 250 mln zł) został złożony do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jedyną ofertę w przetargu złożył nowosądecki Newag.

To wspaniała wiadomość. Zakup nowego taboru służyć będzie zwiększeniu dostępności transportowej na Pomorzu. Dzięki tej inwestycji zwiększy się także komfort podróży pasażerów – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Warto też przypomnieć, że nasze województwo jest najbardziej „kolejowym” regionem w Polsce, w 2023 roku pociągi w naszym regionie przewiozły 65,6 mln pasażerów. A statystyczny Pomorzanin odbywa średnio w ciągu roku 26 podróży koleją To najwięcej spośród wszystkich polskich regionów i więcej niż wynosi średni wskaźnik dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. – podkreśla marszałek.

Pojazdy, który samorząd województwa pomorskiego kupi, będą przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych. Podobnie jak w przypadku poprzednich przetargów, nowe pociągi będą mieć klimatyzację, sieć Wi-Fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory AED. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwał monitoring. Pojazdy będą posiadały  m.in. miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz toaletę przystosowaną do potrzeb takich osób. Zostanie również wydzielona przestrzeń do przewozu rowerów.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz