Niemiecki operator intermodalny udostępnił raport finansowy za 2022 r. Z treści dokumentu wynika, iż firma osiągnęła wyższe wolumeny przewozów oraz przychody pomimo wysokiej inflacji i problemów związanych z modernizacją infrastruktury, a także rekordowo wysokich cen energii.
W 2022 r. Kombiverkehr przetransportował 969 442 ładunków o pojemności 1,94 mln TEU (ang. Twenty-Foot Equivalent Unit, jednostka miary pojemności, jest równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp — przyp. red.) za pomocą składów intermodalnych, co oznacza wzrost o 3,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma odnotowała sprzedaż w wysokości 462,7 mln euro, czyli o 9,7% więcej niż w 2021 r.
Przez cały rok inflacja, wysokie koszty energii oraz realizacja prac w zakresie modernizacji infrastruktury miały negatywny wpływ na trendy występujące w transporcie morskim. Podczas gdy Kombiverkehr odnotował dobry pierwszy kwartał, jednak wyzwania pojawiły się w późniejszych miesiącach.
Kombiverkehr odnotował wzrosty wolumenów w różnych segmentach transportu np. w transporcie krajowym w Niemczech o 9,1%, podczas gdy Beneluks, Europa Północna oraz niemieckie porty Morza Bałtyckiego, Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia oraz Europa Zachodnia odnotowały wzrost w zakresie od 1,4% do 25,4%. Pomimo faktu, iż przewozy w Europie Południowej spadły o 2,3%, znaczącą tendencję wzrostową odnotowano w sektorach usług międzynarodowych z krajami takimi jak Holandia, Belgia, Turcja, Grecja oraz na trasie Włochy-Skandynawia przebiegającej przez Austrię.
Należy podkreślić, że W 2022 r. klienci firmy ograniczyli emisję CO2 o ok. 1,42 mln ton.
Chociaż Kombiverkehr z zadowoleniem przyjmuje nową „Dyrektywę w sprawie dotowania infrastruktury terminali dla transportu kombinowanego”, która zapewnia stabilne planowanie oraz umożliwia dalsze inwestycje w infrastrukturę terminali, firma nadal opowiada się za premią klimatyczną dla spedytorów i przewoźników korzystających z transportu kolejowego, rekompensując im koszty związane z realizowanymi aktualnie projektami infrastrukturalnymi. Kombiverkehr podkreślił także znaczenie wsparcia rządowego w zapewnieniu wystarczającej przepustowości i jakości infrastruktury kolejowej.
Autor: Lubomir Cech
Źródło: railmarket.com
Fot. Kombiverkehr