Sektorkolejowy » Polregio: dodatkowy tabor do obsługi województwa lubuskiego 

Polregio: dodatkowy tabor do obsługi województwa lubuskiego 

pzez Damian

Pięć dodatkowych jednostek spalinowych oraz usprawnienie napraw taboru – to podstawowe założenia propozycji Polregio dla województwa lubuskiego, której celem jest poprawa dostępności pojazdów szynowych i podniesienie poziomu obsługi pasażerów. Już w lipcu do obsługi tras w województwie wróci także z przeglądów dziesięć autobusów szynowych. 

Po analizie rynku, Polregio zaprezentowało organizatorowi przewozów – Zarządowi Województwa Lubuskiego rozwiązania, które poprawią sytuację przewozową w regionie. Plan naprawczy Polregio pozwoli na podniesienie jakości w perspektywie długo i krótkoterminowej. Podstawowym celem planu jest stopniowe zwiększanie dostępności taboru do obsługi tras niezelektryfikowanych. 

– Zdajemy sobie sprawę z utrudnień, które dotykają pasażerów województwa lubuskiego. Niestety, wysoki odsetek tras niezelektryfikowanych, deficyt taboru spalinowego, brak źródeł finansowania dla zakupu nowych jednostek oznaczają duże wyzwania zarówno dla organizatora przewozów jak i przewoźnika. Bardzo wysoki poziom eksploatacji pozostałych w ruchu pojazdów powoduje, że częściej ulegają awariom i wymagają częstszych przeglądów. Dlatego przedstawiliśmy władzom województwa rozwiązania, które pozwolą przynajmniej częściowo rozwiązać problem taborowy w regionie – mówi Aleksandra Baldys, rzeczniczka prasowa Polregio. 

Już od 1 lipca do lubuskiego powrócą trzy autobusy szynowe (SA133-008, SA139-001, SA134-021) po przeglądach P3, a do końca tego miesiąca do eksploatacji zostanie przywróconych w sumie dziesięć jednostek. Ponadto, spółka wydzierżawi z rynku pięć dodatkowych pojazdów spalinowych. Jeden nowoczesny, dwuczłonowy spalinowy zespół trakcyjny trafi na trasę Kostrzyn – Krzyż w połowie sierpnia. Poza tym, na trasy lubuskiego wyjadą trzy dodatkowe autobusy szynowe oraz jeden skład wagonowy. 

Spółka, wspólnie z organizatorem transportu, muszą również stawić czoła kumulacji okresowych przeglądów technicznych obecnie użytkowanego taboru. Dlatego przewoźnik zaproponował zaangażowanie dodatkowych, zewnętrznych zasobów, co znacząco przyspieszy powrót pociągów na tory. Zarząd spółki i władze województwa powołały także zespół, który będzie wspólnie pracował nad systemowymi zmianami, związanymi z organizacją kolejowych przewozów pasażerskich w województwie lubuskim. 

Polregio zaproponowało również wprowadzenie promocyjnych cen biletów. Podróżni dokonujący zakupu biletu na przejazd w internecie lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych, będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowego automatycznego upustu w wysokości 7,5%. Oferta będzie dostępna od 1 sierpnia 2023 r. 

Źródło: Informacja prasowa
Fot: SektorKolejowy

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

krzyś 30 czerwca 2023 - 09:27

Już takie obietnice padały rok temu i nic z tego nie wyszło. Teraz też nie wyjdzie. Lubuskie do likwidacji!!!

Odpowiedz

Zostaw komentarz