Sektorkolejowy » Pociągiem z Krakowa do Chorwacji już w te wakacje

Pociągiem z Krakowa do Chorwacji już w te wakacje

pzez Damian

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) wydał zgodę czeskiemu przewoźnikowi RegioJet na korzystanie z polskiej infrastruktury w zakresie niezbędnym do realizacji przewozów pasażerskich relacji Kraków Główny–Rijeka/Split–Kraków Główny. Wydane pozwolenie umożliwia uruchomienie połączeń już w najbliższe wakacje.

Pociągi z Krakowa do Splitu mogą kursować tylko w okresie od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r. Na podstawie wydanej zgody przewoźnik ma uruchomić po jednej parze pociągów na dobę z Krakowa we worki, piątki i niedziele. Z kolei do Krakowa pociągi mają przyjeżdżać w poniedziałki, środy i soboty.

W drodze do Chorwacji wsiadanie do pociągu będzie możliwe na stacjach: Kraków Główny, Katowice, Tychy, Rybnik i Wodzisław Śląski. W relacji powrotnej podróżni będą mogli wysiąść na tych samych pięciu stacjach.

Przejazdy będą realizowane z wykorzystaniem lokomotywy Siemens Vectron lub Bombardier Traxx oraz 7–15 wagonów pasażerskich z miejscami przeznaczonymi do leżenia oraz z miejscami do siedzenia. Możliwe będzie wykorzystanie również innych pojazdów, jeśli RegioJet zagwarantuje takie same bądź lepsze parametry techniczne, eksploatacyjne i jakościowe pojazdów. Dodatkowo tabor ma spełniać warunki techniczne, środowiskowe i eksploatacyjne określone przez zarządcę infrastruktury dla poszczególnych linii kolejowych. Linie którymi będą realizowane kursy to linie o numerach: 133, 134, 138, 139, 140, 151, 158, 169.

Autor: Agata Sumara
Fot. RegioJet

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz