Sektorkolejowy » PKP PLK modernizują tor na odcinku Elbląg Zdrój – Tropy. Koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł

PKP PLK modernizują tor na odcinku Elbląg Zdrój – Tropy. Koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł

pzez Adrian

Przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na linii kolejowej nr 254 umożliwi sprawniejsze przewozy węgla do elektrociepłowni w Elblągu. Inwestycja jest realizowana z budżetu spółki. Wszystkie prace mają zakończyć się w listopadzie br.

Trwa wymiana toru na odcinku o długości 2,5 km pomiędzy Elblągiem Zdrój a Tropami. Wykonawca inwestycji układa nowe podkłady i szyny. Ponadto oczyszczana i uzupełniana jest podsypka z tłucznia. Prowadzona jest także regulacja toru. Do realizacji przedsięwzięcia wykorzystywane są specjalistyczne maszyny.

Zakres prac w ramach inwestycji PKP PLK obejmuje także wymianę nawierzchni na 2 przejazdach i drogach dojazdowych na odcinku pomiędzy Elblągiem Zdrój a Tropami – na ul. Nizinnej oraz ul. Żuławskiej. Prowadzone działania zapewnią sprawny przejazd na drugą stronę toru, co wpłynie na poziom bezpieczeństwa. Realizacja prac wymaga wprowadzenia zmian w komunikacji, dlatego kierowcy są zmuszeni do korzystania z objazdów.

Wykonawcą robót w ramach inwestycji o wartości ok. 3,5 mln zł jest przedsiębiorstwo PPMT z Gdańska. Prace mają potrwać do połowy listopada 2022 r. Przedsięwzięcie jest realizowane bez wstrzymywania dostaw węgla do elektrociepłowni w Elblągu. Warto dodać, że jeden wagon o ładowności 55 ton zabiera go tyle, ile 2-3 samochody ciężarowe.

PLK planują kolejne prace na linii kolejowej nr 254 między Elblągiem Zdrój a Tropami. Mają poprawić dostęp do elektrociepłowni w Elblągu. W latach 2022-2023 działania obejmą most kolejowy nad rzeką Elbląg. Naprawione zostaną elementy stalowej konstrukcji oraz przyczółków i filarów. Ponadto konstrukcja będzie zabezpieczona powłoką antykorozyjną. Koszt przedsięwzięcia to ok. 12 mln zł.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz