Sektorkolejowy » PKP Intercity wyśle do Berlina pociąg przypominający o zamordowanej przez Niemców rodzinie Ulmów

PKP Intercity wyśle do Berlina pociąg przypominający o zamordowanej przez Niemców rodzinie Ulmów

pzez Adrian

„Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej” – lokomotywa z takim napisem, dotyczącym rodziny Ulmów, pociągnie wagony pociągu IC „Wawel” na trasie Przemyśl-Kraków-Berlin. Jej oficjalną prezentację zaplanowano na czwartek. Za pomysł, poza PKP Intercity i Grupą PKP, odpowiadają Kancelaria Prezydenta i resort kultury. Akcja potrwa do końca wakacji.

Po wakacjach odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Józef Ulma oraz jego żona Wiktoria, która była w siódmym miesiącu ciąży, oraz ich sześcioro dzieci w wieku od półtora do ośmiu lat ukrywali w swoim gospodarstwie Żydów przed niemieckimi okupantami. Zostali za to rozstrzelani przez niemiecką policję w 1944 roku.

Na dworzec w Berlinie wjeżdżać będzie pociąg z napisem o zbrodniach Niemców

Decyzją papieża Franciszka ośmioro członków rodziny oraz nienarodzone dziecko zostaną uznani za błogosławionych 10 września tego roku. Jednak już teraz rozpoczynają się akcje upamiętniające rodzinę oraz promujące beatyfikację.

Jedną z takich inicjatyw jest oklejenie jednej z lokomotyw, która będzie w składzie pociągu PKP Intercity „Wawel”. Kursuje on codziennie z Przemyśla przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Zieloną Górę i Frankfurt nad Odrą do głównego dworca w Berlinie, stolicy Niemiec. Dotychczas jednak elektrowóz nie posiadał specjalnej okleiny.

O szczegółach tego pomysłu opowiedziała podczas spotkania prasowego z dziennikarzami w Belwederze Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

– Będzie to pociąg Intercity, z obrandowaną lokomotywą grafikami rodziny Ulmów zaprojektowanymi przez biuro „Niepodległa” (…). Regularne kursy potrwają do 4 września. Prezentacji lokomotywy towarzyszyć będzie wystawa w holu głównym Dworca Centralnego „Samarytanie z Markowej” przygotowana przez IPN – mówiła prezydencka minister, cytowana przez urząd podkarpackiego marszałk

Lokomotywa z okleiną zostanie zaprezentowana na Dworcu Centralnym w Warszawie

Biuro prasowe PKP Intercity przekazało polsatnews.pl w poniedziałek, że jedna z lokomotyw otrzymała okleinę poświęconą rodzinie Ulmów. Jego przedstawicielka, zapytana o szczegóły, zapowiedziała, iż wkrótce przewoźnik wyda komunikat w tej sprawie. Oficjalna prezentacja oklejonej lokomotywy odbędzie się w czwartek na warszawskim Dworcu Centralnym.

Biuro „Niepodległa” jest finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odpowiada m.in. za projekt „patriotycznych ławek”, które stanęły w każdym z 16 wojewódzkich miast. Każda z nich kosztowała 100 tys. zł, a projekt realizowany był przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W publikacji na temat beatyfikacji rodziny Ulmów z dnia 7 lipca nie ma wzmianki o projekcie i kosztach oklejenia pociągu. 

Akcje Polaków przypominające o zagładzie Żydów

Przypomnijmy, że w styczniu 2017 roku z Polski wyruszył mobilny, podświetlany billboard z napisem „Death Camps Were Nazi German” wyruszył z Wrocławia do Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii. 

Wówczas była to akcja protestacyjna przeciwko używaniu przez zagraniczne media sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Billboard, który zamontowano na lawecie ciągniętej przez samochód osobowy, powstał m.in. z inicjatywy Fundacji Tradycji Miast i Wsi.

Działania Polaków były wówczas zauważone przez zagraniczne media. – Informacje o naszej akcji przedostały się do kilkudziesięciu mediów – stacji telewizyjnych, gazet – nie tylko polonijnych, ale także mediów narodowych odwiedzanych krajów, w tym BBC – zaznaczył organizator akcji Paweł Soja.

Źródło: polsatnews.pl
Fot. YT – zdjęcie ilustracyjne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz