Sektorkolejowy » PKP Cargotabor przejmuje aktywa łódzkiego zakładu Alstomu

PKP Cargotabor przejmuje aktywa łódzkiego zakładu Alstomu

pzez Damian

Likwidowany w Łodzi oddział Alstom Pojazdy Szynowe sp. z o.o. zostanie przejęty przez spółkę z Grupy PKP Cargo. PKP Cargotabor sp. z o.o. przejmie jej „składniki majątkowe (materialne i niematerialne)” – podaje PKP Cargo w oficjalnym komunikacie.

Umowa na zakup aktywów spółki ma wartość 13,5 mln zł netto. PKP Cargo pisze, że chce utrzymać dotychczasową produkcję w zakładzie, gdyż leży to w interesie Grupy. W ten sposób chce zapewnić dostępność pakietów naprawczych aparatury elektrycznej dla serii lokomotyw użytkowanych przez spółki z Grupy. Dzięki przejęciu zakładu pozyska też dostępność komponentów niezbędnych dla serwisu lokomotyw.

Alstom Pojazdy Szynowe zajmuje się produkcją lokomotyw kolejowych i tramwajowych oraz taboru kolejowego i tramwajowego. Prowadzi też działalność usługową w zakresie naprawy, konserwacji i remontów ww. pojazdów. Produkuje i sprzedaje również aparaturę elektryczną części zamiennych do lokomotyw starszego typu sprzedanych w poprzednich latach dla Polskich Kolei Państwowych (PKP) oraz usługi związane z utrzymaniem taboru kolejowego. W listopadzie 2021 r. spółka zmieniła nazwę z Bombardier Transportation Polska sp. z o.o. na Alstom Pojazdy Szynowe sp. z o.o. Zmiana ta wynikała z przejęcia firmy przez Grupę Alstom, co miało miejsce prawie dokładnie dwa lata temu, 29 stycznia 2021 r.

PKP Cargotabor sp. z o.o. prowadzi działalność z zakresu napraw, utrzymania i modernizacji taboru kolejowego. Świadczy też usługi z zakresu napraw bieżących i okresowych wagonów towarowych i lokomotyw, przeglądów kontrolnych i okresowych, fizycznej likwidacji taboru, modernizacji lokomotyw elektrycznych, regeneracji i produkcji zespołów oraz podzespołów do taboru trakcyjnego i wagonowego. Należy do Grupy PKP Cargo, która jest największym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej operatorem oferującym kompleksowe usługi logistyczne. Działa w 15 zakładach naprawczych taboru kolejowego zlokalizowanych w takich miejscowościach, jak: Gdynia, Szczecin, Tczew, Olsztyn, Toruń, Gorzów Wielkopolski, Warszawa, Czerwieńsk, Ostrów Wielkopolski, Zduńska Wola, Jaworzyna Śląska, Kluczbork, Tarnowskie Góry, Dąbrowa Górnicza, Kraków, Zabrzeg Czarnolesie.

Autor: Agata Sumara
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz