Sektorkolejowy » Pesa sprzeda kolejne 25 tramwajów do Sofii. Kontrakt opiewa na ponad 185 mln zł

Pesa sprzeda kolejne 25 tramwajów do Sofii. Kontrakt opiewa na ponad 185 mln zł

pzez Adrian

25 tramwajów typu Swing o wartości ponad 185 mln zł netto to przedmiot umowy pomiędzy spółką Pesa Bydgoszcz a tramwajowym przewoźnikiem w Sofii – Stolichen Electrotransport EAD. Umowa na dostawę polskich tramwajów do bułgarskiej stolicy została zawarta 18 listopada, co w komunikacie prasowym potwierdziła bydgoska spółka.

Prezes Pesy, Krzysztof Zdziarski, cytowany w komunikacie prasowym, powiedział: „Zgodnie z założeniami naszej strategii konsekwentnie umacniamy naszą pozycję na rynku tramwajowym Europy Środkowo-Wschodniej. Współpraca ze Stolichen Electrotransport od lat układa się bardzo dobrze, dlatego cieszę się, że Sofia po raz kolejny wybrała nasze tramwaje”. Wcześniej Producent z Bydgoszczy dostarczył już do Sofii 37 tramwajów, które był przedmiotem trzech odrębnych kontraktów.

Ze względu na warunki zewnętrzne i paraliżującą Europę pandemię, umowa pomiędzy stronami została zawarta korespondencyjnie.

Jakie tramwaje trafią z Bydgoszczy do Sofii?

Stolichen Electrotransport EAD zamówił do przewozu pasażerów w Sofii niskopodłogowe, pięcioczłonowe tramwaje typu Swing o długości 30 m. W każdym z nich znajduje się 41 miejsc siedzących i 160 stojących. Tramwaje mają być klimatyzowane i przystosowane do przewozu osób mających problemy z poruszaniem się oraz niedowidzących.

Jakkolwiek przetarg na dostawę tramwajów został rozstrzygnięty ponad rok temu, w lipcu 2020 r., to odwołania pozostałych oferentów od jego wyniku spowodowały, że umowa mogła być zawarta dopiero teraz. Zgodnie z jej postanowieniami wszystkie nowe jednostki znajdą się w Sofii najpóźniej. w 2023 r.

Po zakończeniu dostaw po torach bułgarskiej stolicy łącznie będą się poruszać 62 nowoczesne Swingi z Bydgoszczy.

Jak podaje Pesa na swojej stronie internetowej, obecnie w polskich i innych miastach europejskich jeździ około 300 pojazdów typu Swing. Można się nimi przemieszczać po Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Kalliningradzie, Szegedzie, Cluj-Napoca i właśnie po Sofii, na ulicach której w ciągu max. dwóch lat pojawi się 25 nowych Swingów.

Autor: Agata Sumara
Fot. wikipedia.org

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz