Sektorkolejowy » Pasażerowie coraz częściej wybierają kolej – w wakacje pociągami podróżowało ok. 91 mln osób

Pasażerowie coraz częściej wybierają kolej – w wakacje pociągami podróżowało ok. 91 mln osób

pzez Damian

Transport kolejowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Okazuje się, że od czerwca do końca sierpnia 2022 r. kolej w Polsce przewiozła aż 90,9 mln pasażerów. To najlepszy wynik od 10 lat. Spadła także ilość wypadków na torach kolejowych w okresie wakacyjnym.

Rekordowe wakacje dla kolei w Polsce

Według statystyk udostępnionych przez Urząd Transportu Kolejowego podróżni coraz chętniej wybierają kolej jako źródło transportu. W minione wakacje pociągi przewiozły prawie 91 mln pasażerów, czyli o 7,1 mln (8,5%) więcej niż podczas ostatnich rekordowych wakacji w 2019 r., przed wybuchem pandemii.

Wraz z unowocześnianiem taboru i modernizowaniem infrastruktury kolejowej rośnie jakość świadczonych usług. Podróże pociągami stają się bardziej komfortowe, a czasy przejazdów są coraz krótsze. Ponadto rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa – transport kolejowy jest jedną najbardziej ekologicznych form podróżowania. Ze względu na rosnące ceny paliw, część osób rezygnuje z przemieszczania się autami. Wszystkie ww. czynniki sprawiają, że kolej zyskuje na popularności, a jej ciągły rozwój powoduje, że staje się atrakcyjną alternatywą dla innych środków transportu.

Transport kolejowy to gałąź transportu, która jest szczególnie wymagająca, jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa. Okazuje się, że największym problemem są wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych – stanowią one ponad 70% wszystkich niebezpiecznych zdarzeń na liniach kolejowych. W większości są powodowane przez kierowców i pieszych, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, np. ignorują sygnalizację świetlną przed przejazdem. Według danych udostępnionych przez UTK, podczas tegorocznych wakacji odnotowano 50 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W analogicznym okresie w ubiegłym roku doszło do 61 wypadków.

Kampania Kolejowe ABC II

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i ograniczenia liczby wypadków Urząd Transportu Kolejowego prowadzi „Kampanię Kolejowe ABC II”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są zajęcia edukacyjne w przedszkolach i szkołach na terenie całej Polski. Podczas spotkań dzieci i młodzież uczą się, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na dworcach, peronach oraz podczas podróży pociągiem.

Więcej o „Kampanii Kolejowe ABC II” pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz