Sektorkolejowy » Kolejny przetarg na remont dworca kolejowego w Szczecinku unieważniony

Kolejny przetarg na remont dworca kolejowego w Szczecinku unieważniony

pzez Damian

Niestety, po raz kolejny oddala się przebudowa szczecineckiego dworca, gdyż władze Szczecinka unieważniły drugi przetarg na remont tego obiektu. Powód? Przesłane oferty przekraczają budżet zamawiającego.

Zabytkowy dworzec PKP w Szczecinku popada w ruinę. Miasto ogłosiło już dwa przetargi na remont budynku. W pierwszym z nich wpłynęła tylko jedna oferta, która znacząco przewyższała budżet przeznaczony na zrealizowanie tego przedsięwzięcia. Miasto Szczecinek zamierzało wydać na przebudowę dworca 16 mln 250 tys. zł, natomiast cena zaoferowana przez potencjalnego wykonawcę (Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych „LEŚ”) to ok. 49 mln zł. Postępowanie przetargowe zostało unieważnione i powtórzone.

W drugim przetargu dotyczącym przebudowy dworca PKP w Szczecinku oferty złożyły dwa przedsiębiorstwa:

  • Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych „LEŚ” o wartości ok. 44 mln zł
  • Kop-Glazur Zbigniew Kopernacki z Turowa o wartości ok. 24 mln zł

Kwota, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na wykonanie prac remontowych, była identyczna, jak w pierwszym postępowaniu. Przesłane oferty nadal znacząco przekraczały budżet zamawiającego – tańsza z nich o ponad 7 mln zł. Przetarg unieważniono, ze względu na przekroczenie poziomu wydatków, jakie miasto Szczecinek planowało na ten cel.

Do trzech razy sztuka?

Samorząd Szczecinka ma nadzieje, że ceny ofert nadesłanych w następnym – trzecim postępowaniu przetargowym będą zbliżone do budżetu zamawiającego. Optymistyczne podejście do tego zagadnienia może nie wystarczyć. Aktualnie branża budowlana zmaga się z wieloma problemami takimi jak np. wysokie ceny energii i materiałów budowlanych, które nie zawsze są dostępne.

Warto przypomnieć, że miasto Szczecinek otrzymało dofinansowanie na przebudowę dworca PKP w ramach programu Polski Ład i Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 13,8 mln zł. Aktualny stan obiektu pozostawia wiele do życzenia. Większość pomieszczeń jest wyłączona z użytku. Funkcjonują tylko kasy biletowe i hol.

Autor: Damian Malesza
Fot. iszczecinek.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz