Sektorkolejowy » Nowy przystanek Szczecinek Bugno zwiększy dostęp do kolei

Nowy przystanek Szczecinek Bugno zwiększy dostęp do kolei

pzez Damian

Lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy Szczecinka. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę nowego przystanku w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Efektem inwestycji będzie wygodniejsza podróż pociągiem w kierunku Kołobrzegu, Koszalina i Piły.

Nowy przystanek będzie na linii kolejowej Szczecinek – Kołobrzeg (nr 404) obok wiaduktu drogowego i ulic Koszalińskiej i Bugno,

Dla pasażerów przewidziano peron o odpowiedniej wysokości, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było łatwe. Będzie wiata i ławki oraz oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanek zostanie dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu. Przewidziano stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją i rowerem.

 „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Budowa nowego przystanku w Szczecinku dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Kołobrzegu, Koszalina i Piły. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wykonawcą przystanku Szczecinek Bugno będzie spółka z Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – ZRK-DOM Poznań. Prace o wartości blisko 2,5 mln zł będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie robót planowane jest w 2023 roku.

Nowy przystanek Szczecinek Bugno zwiększy dostęp do kolei wraz z dotychczasowymi miejscami: stacja Szczecinek oraz przystanek Szczecinek Chyże.

Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 10 lokalizacji: Koszalin Północny (Politechnika), Koszalin Bukowe (Wschodni), Kołobrzeg Wschód (dwa przystanki: Kołobrzeg Amfiteatr na linii 402 i Kołobrzeg Ogrody na linii 404), Kołobrzeg Zachód (Kołobrzeg Radzikowo), Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo. Na liście rezerwowej ujęto jeden projekt: Szczecinek.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, a na liście rezerwowej 129.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz