Sektorkolejowy » Nietrzeźwy pasażer w pociągu – groził wysadzeniem pojazdu i zaatakował policjantkę

Nietrzeźwy pasażer w pociągu – groził wysadzeniem pojazdu i zaatakował policjantkę

pzez DamianM

Funkcjonariusze policji z Lubina zatrzymali 57-letniego mężczyznę, który podczas podróży pociągiem relacji Głogów-Wrocław spożywał alkohol, a po zwróceniu uwagi przez obsługę składu, zaczął grozić wysadzeniem pojazdu i atakiem na podróżnych. Interweniujący na stacji kolejowej w Lubinie policjanci zostali znieważeni, a jedna z funkcjonariuszek zaatakowana fizycznie przez agresora.

Personel pokładowy zwrócił uwagę pasażerowi na zakaz spożywania napojów alkoholowych w przestrzeni publicznej składu. Uwaga ta wywołała agresywną reakcję mieszkańca Wrocławia, który zaczął zachowywać się w sposób stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych.

Sytuacja eskalowała, gdy mężczyzna zaczął grozić wysadzeniem pociągu oraz zabiciem współpasażerów. Werbalna agresja, połączona z zachowaniami wskazującymi na wysoki stopień nietrzeźwości, skłoniła drużynę konduktorską do wezwania służb.

Interwencja policji i zatrzymanie agresywnego pasażera

Na stacji kolejowej w Lubinie interwencję podjęły dwa zespoły funkcjonariuszy Wydziału Prewencji miejscowej jednostki policji. Mundurowi zastali agresywnego pasażera, którego postawa pomimo obecności służb, nie ulegała poprawie.

Stan nietrzeźwości nie przeszkodził mężczyźnie w formułowaniu kolejnych gróźb, tym razem skierowanych bezpośrednio do interweniujących funkcjonariuszy. Kulminacją niewłaściwych zachowań był atak fizyczny na policjantkę, wobec której sprawca zastosował czynną napaść w formie kopnięcia. Funkcjonariusze niezwłocznie obezwładnili agresora, stosując środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek, a następnie przetransportowali go do policyjnej izby zatrzymań.

Konsekwencje prawne i finansowe dla zatrzymanego

Po wytrzeźwieniu zatrzymany usłyszał zarzuty dotyczące kierowania gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz naruszenia nietykalności cielesnej policjantki. Za czyny te kodeks karny przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności.

Ponadto wobec sprawcy zostanie wszczęte odrębne postępowanie w związku z popełnionymi wykroczeniami bezpośrednio związanymi z przejazdem kolejowym, w tym spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym oraz używaniem słów wulgarnych. Te czyny zagrożone są karami grzywny wraz z obowiązkiem wypłaty nawiązek oraz przeprosin poszkodowanych.

Incydent skutkował nieplanowanym postojem składu pasażerskiego, co wiązało się z zakłóceniem rozkładu jazdy na obsługiwanej linii. Przewoźnik kolejowy ma możliwość dochodzenia od sprawcy roszczeń finansowych związanych z kosztami wynikającymi z opóźnień i dezorganizacji ruchu kolejowego.

Autor: Damian Malesza
Fot. KPP z Lubina

Sprawdź również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz