Sektorkolejowy » O włos od tragedii – akcja ratunkowa na przejeździe kolejowo-drogowym w Starej Wsi [WIDEO]

O włos od tragedii – akcja ratunkowa na przejeździe kolejowo-drogowym w Starej Wsi [WIDEO]

pzez DamianM

17 lutego 2025 r. w miejscowości Stara Wieś (woj. łódzkie) doszło do niezwykle niebezpiecznej sytuacji na przejeździe kolejowym. Unieruchomiony pojazd został ściągnięty z torów dosłownie na sekundy przed nadjeżdżającym pociągiem.

Srebrny samochód marki Volskwagen nieoczekiwanie zatrzymał się podczas pokonywania przejazdu kolejowo-drogowego. Kierująca pojazdem kobieta próbowała uruchomić auto, które uległo awarii jednak nie przyniosło to oczekiwanego skutku. Na miejscu pojawiła się osoba, która niezwłocznie podjęła próbę usunięcia pojazdu, a gdy to nie przyniosło rezultatu, wdrożyła plan awaryjny.

Świadek zdarzenia postanowił odholować auto. Przy wsparciu innego kierowcy, sprawnie zaczepił linę między swoją terenówką a unieruchomionym pojazdem. Cała operacja została przeprowadzona w bardzo krótkim czasie – od momentu zatrzymania samochodu do przejazdu pociągu minęło zaledwie 90 sekund. Podczas tych manewrów doszło do potrącenia jednego z uczestników zajścia.

Kluczowe zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

W przypadku unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym należy przestrzegać ściśle określonych procedur:

  • natychmiastowa ewakuacja – kierowca i wszyscy pasażerowie powinni bezzwłocznie opuścić pojazd
  • powiadomienie służb ratunkowych – konieczne jest niezwłoczne wezwanie pomocy poprzez numer alarmowy 112 oraz identyfikacja przejazdu – na każdym przejeździe znajduje się Żółta Naklejka PLK z unikalnym numerem pozwalającym na sprecyzowanie miejsca zdarzenia

Żółte Naklejki PLK znajdują się na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub napędach rogatkowych. W sytuacji zagrożenia należy zadzwonić pod numer 112 i podać numer z naklejki.

Więcej informacji o Żółtych Naklejkach PLK.

Systemowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo

W przypadku wystąpienia zagrożenia na przejeździe kolejowym służby dysponują możliwością natychmiastowego wstrzymania ruchu pociągów. Dlatego tak istotne jest szybkie powiadomienie odpowiednich służb, nawet w sytuacjach, które wydają się beznadziejne z perspektywy osoby znajdującej się na miejscu zdarzenia.

Życie ludzkie jest bezcenne i nie należy go narażać, próbując ratować pojazd. W sytuacji zagrożenia priorytetem zawsze powinna być ewakuacja osób znajdujących się w strefie niebezpieczeństwa.

Przypadek ze Starej Wsi pokazuje, jak istotne jest zachowanie zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych oraz znajomość procedur bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Jednocześnie stanowi przestrogę i materiał edukacyjny dla wszystkich użytkowników infrastruktury kolejowo-drogowej.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa

Sektor Kolejowy, jako sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim ryzykownym zachowaniom na przejazdach kolejowo-drogowych. Przypominamy, że pociągi, ze względu na swoją masę i ograniczone możliwości hamowania na torach, stanowią poważne zagrożenie dla nieostrożnych uczestników ruchu.

Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej rozwagi podczas poruszania się w pobliżu infrastruktury kolejowej. Naszym celem jest nieustanne podnoszenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa i promowanie odpowiedzialnych postaw wśród wszystkich użytkowników zarówno dróg, jak i kolei.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP PLK

Sprawdź również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz