Sektorkolejowy » Newag z umową na dostawę 4 lokomotyw Dragon 2 dla spółki Olavion

Newag z umową na dostawę 4 lokomotyw Dragon 2 dla spółki Olavion

pzez Damian

We wtorek 13 czerwca br. nowosądecki producent pojazdów szynowych podpisał ze spółką Olavion z grupy Unimot kontrakt na dostarczenie elektrycznych Dragonów 2. Zgodnie z treścią umowy w ramach prawa opcji mogą one zostać wzbogacone o moduł spalinowy. Ponadto zamówienie może zostać rozszerzone o 16 kolejnych lokomotyw.

Całkowita wartość 4 lokomotyw Dragon 2 od Newagu wyniesie maksymalnie 74 mln zł. Nowosądecki producent ma dostarczyć pierwszą z nich po 16 miesiącach od momentu, gdy spółka Olavion uzyska wszelkie informacje dotyczące finansowania oraz zgody korporacyjne (najprawdopodobniej będzie to koniec lipca 2023 r.). Dostawy pozostałych 3 pojazdów z zamówienia podstawowego zaplanowano co 2 tygodnie. W ramach prawa opcji Olavion może domówić dodatkowe 16 lokomotyw.

„Cena zakupu została zagwarantowana dla zamówień złożonych w 2023 r., a dla kolejnych lat zdefiniowano schemat indeksacji. Grupa Unimot może skorzystać z powyższej opcji do końca 2025 r. i nie jest zobligowana do zakupu wszystkich lokomotyw przewidzianych w puli opcji zakupowej. Decyzja o zakupie dodatkowych lokomotyw zostanie podjęta po uwzględnieniu ekonomicznego uzasadnienia ich zakupu. Przy założeniu skorzystania z opcji zakupu wszystkich 16 lokomotyw, łączne nakłady na te 16 lokomotyw wyniosłyby do 304 mln złotych po cenach obowiązujących w roku 2023” – poinformowała spółka Olavion w komunikacie.

Newag zobowiązał się także do świadczenia usług utrzymaniowych przez okres 24-miesięcznej gwarancji. Poszerzenie taboru Olavionu pozwoli na zwiększenie skali działalności spółki, a także umocnienie jej pozycji rynkowej.

„Zabezpieczenie możliwości zakupu kolejnych lokomotyw pozwoli elastycznie reagować na zmieniające się zapotrzebowanie rynkowe oraz Grupy Unimot w zakresie taboru kolejowego” – czytamy w komunikacie firmy Olavion.

O spółce Olavion

Aktualnie w tabor Olavionu liczy 17 lokomotyw. W ubiegłym roku przewiózł towary o sumarycznej masie ok. 1,1 mln ton. Spółka należy do multienergetycznej grupy kapitałowej Unimot, która przoduje wśród niezależnych importerów paliw w Polsce. Ponadto jest operatorem ok. 100 stacji paliw pod nazwą handlową Avia.

Więcej informacji o spółce Olavion można znaleźć:

O firmie Newag pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. Newag

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz