Sektorkolejowy » Najwyżej położone stacje kolejowe na świecie

Najwyżej położone stacje kolejowe na świecie

pzez Damian

Jak wysoko może wjechać pociąg? Czy można wyjechać po torach wyżej niż na Kasprowy Wierch, który mierzy 1987 m n.p.m.? Zanim odpowiemy na te pytania spróbujmy zbudować sobie punkt odniesienia i przyjrzyjmy się naszym okolicom. Oczywiście, sprawdzimy to w kontekście wysokości. 

W Polsce, żeby dojechać do najwyżej położonej stacji kolejowej, trzeba wybrać się na pociąg, który odjeżdża ze Szklarskiej Poręby i jedzie do Harrachova w Czechach. Po drodze pasażerowie mogą podziwiać piękne widoki za oknami, a przejeżdżając przez Góry Izerskie, dotrą w końcu do stacji Jakuszyce, położonej na wysokości 886 m n.p.m. 

Skoro już w kierunku Czech zerkamy, to nasi południowi sąsiedzi nie pobiją tego wyniku, gdyż ich rekordzista co do wysokości zlokalizowania stacji uzyskał „zaledwie” 760 m n.p.pm. Na takiej właśnie wysokości wybudowano stację kolejową Ramzova w kraju ołomunieckim. 

Tymczasem, jeżeli spojrzymy szerzej, i opuścimy nasze najbliższe okolice, to w zasadzie od razu można odpowiedzieć na wcześniej postawione pytanie, czy torami kolejowymi można wyjechać wyżej niż na wysokość Kasprowego Wierchu. 

W Europie bowiem najwyżej położona stacja kolejowa znajduje się 3453 m n.p.pm. Została zbdowana w Alpach Szwajcarskich na przełęczy Jungfraujoch. I nie jest to wcale wielce niedostępna i nieznana stacja, gdyż rocznie z 9-kilometrowego odcinka torów, jakie do niej prowadzą, korzysta ponad milion pasażerów. 

Jakie stacje zatem zajmują trzy najwyższe miejsca i podium w rankingu światowym pod tym względem? Otóż „podium” wygląda następująco:

Stacja Galera w Peru – 3 miejsce

Na 172. kilometrze linii z Limy do Huancayo w peruwiańskich Andach na wysokości 4781 m n.p.pm. w roku 1893 otwarto stację Galera. 

Źródło: Wikimedia commons 

Stacja kolejowa Condor w Boliwii – 2 miejsce

Jeszcze całkiem niedawno, bo do 2006 r., była to najwyżej położna stacja kolejowa na całym globie. Wzniesiona na wysokości 4786 m n.p.m. straciła jednak prymat w tym rankingu. Poza tym, ze względu na małą atrakcyjność okolicy, brak spektakularnych widoków i znaczący trud w dotarciu do samej stacji, nie jest ona specjalnie popularna wśród turystów. 

źródło: churcher.crcml.org

Stacja Tanggula w Chinach – 1 miejsce w rankingu stacji zlokalizowanych najbliżej chmur

Rekord wysokości jest spektakularny i przekracza – wysokość, na której Chińczycy zlokalizowali tę stację, to aż 5068 m n.p.m. W tym przypadku, dokładnie odwrotnie niż w przypadku drugiej na liście stacji z Boliwii, jest ona malowniczo usytuowana, a z samego peronu o długości 1,25 km można podziwiać majestatyczne widoki. Tuż za samą stacją znajduje się również rekordowy, najwyżej zlokalizowany na świecie punkt torów kolejowych, na wysokości 5072 m n.p.m. 

Autor: Tomek Łucek

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz