Jak wysoko może wjechać pociąg? Czy można wyjechać po torach wyżej niż na Kasprowy Wierch, który mierzy 1987 m n.p.m.? Zanim odpowiemy na te pytania spróbujmy zbudować sobie punkt odniesienia i przyjrzyjmy się naszym okolicom. Oczywiście, sprawdzimy to w kontekście wysokości.
W Polsce, żeby dojechać do najwyżej położonej stacji kolejowej, trzeba wybrać się na pociąg, który odjeżdża ze Szklarskiej Poręby i jedzie do Harrachova w Czechach. Po drodze pasażerowie mogą podziwiać piękne widoki za oknami, a przejeżdżając przez Góry Izerskie, dotrą w końcu do stacji Jakuszyce, położonej na wysokości 886 m n.p.m.
Skoro już w kierunku Czech zerkamy, to nasi południowi sąsiedzi nie pobiją tego wyniku, gdyż ich rekordzista co do wysokości zlokalizowania stacji uzyskał „zaledwie” 760 m n.p.pm. Na takiej właśnie wysokości wybudowano stację kolejową Ramzova w kraju ołomunieckim.
Tymczasem, jeżeli spojrzymy szerzej, i opuścimy nasze najbliższe okolice, to w zasadzie od razu można odpowiedzieć na wcześniej postawione pytanie, czy torami kolejowymi można wyjechać wyżej niż na wysokość Kasprowego Wierchu.
W Europie bowiem najwyżej położona stacja kolejowa znajduje się 3453 m n.p.pm. Została zbdowana w Alpach Szwajcarskich na przełęczy Jungfraujoch. I nie jest to wcale wielce niedostępna i nieznana stacja, gdyż rocznie z 9-kilometrowego odcinka torów, jakie do niej prowadzą, korzysta ponad milion pasażerów.
Jakie stacje zatem zajmują trzy najwyższe miejsca i podium w rankingu światowym pod tym względem? Otóż „podium” wygląda następująco:
Stacja Galera w Peru – 3 miejsce
Na 172. kilometrze linii z Limy do Huancayo w peruwiańskich Andach na wysokości 4781 m n.p.pm. w roku 1893 otwarto stację Galera.
Stacja kolejowa Condor w Boliwii – 2 miejsce
Jeszcze całkiem niedawno, bo do 2006 r., była to najwyżej położna stacja kolejowa na całym globie. Wzniesiona na wysokości 4786 m n.p.m. straciła jednak prymat w tym rankingu. Poza tym, ze względu na małą atrakcyjność okolicy, brak spektakularnych widoków i znaczący trud w dotarciu do samej stacji, nie jest ona specjalnie popularna wśród turystów.
Stacja Tanggula w Chinach – 1 miejsce w rankingu stacji zlokalizowanych najbliżej chmur
Rekord wysokości jest spektakularny i przekracza – wysokość, na której Chińczycy zlokalizowali tę stację, to aż 5068 m n.p.m. W tym przypadku, dokładnie odwrotnie niż w przypadku drugiej na liście stacji z Boliwii, jest ona malowniczo usytuowana, a z samego peronu o długości 1,25 km można podziwiać majestatyczne widoki. Tuż za samą stacją znajduje się również rekordowy, najwyżej zlokalizowany na świecie punkt torów kolejowych, na wysokości 5072 m n.p.m.
Autor: Tomek Łucek