Sektorkolejowy » Multimodalny i bezemisyjny transport w miastach wiodącym tematem dyskusji liderów regionu CEE

Multimodalny i bezemisyjny transport w miastach wiodącym tematem dyskusji liderów regionu CEE

pzez Damian

Kongres Nowej Mobilności 2023, czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zostanie zorganizowany od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni eventowej EXPO Łódź.

Po ulicach polskich miast jeździ już ponad 100 tysięcy skuterów elektrycznych. E-rowery oraz inne formy bezemisyjnej mikromobilności również zyskują na popularności zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i w Unii Europejskiej. O perspektywach dalszego rozwoju tego sektora, nowych modelach biznesowych, optymalizacji prawa, instrumentach wsparcia i najlepszych międzynarodowych praktykach dyskutować będą eksperci z całej Europy podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023. Tematy dotyczące miast UE wdrażających w życie nowe modele transportu i dekarbonizacji będą również analizowane przy wsparciu kluczowego partnera Kongresu – EIT Urban Mobility.

Mikromobilność i multimodalność cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź czy Wrocław coraz częściej można spotkać różnego rodzaju środki transportu osobistego. Jednym z najbardziej popularnych jest hulajnoga elektryczna. Wypożyczalnie, które oferują krótkoterminowy najem tych pojazdów, stały się powszechne w centrach większości miast (aktualnie oferowane są w ok. 90). Korzystanie z e-hulajnóg to nie tylko ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych samochodów i taksówek, lecz także sposób na uniknięcie korków i zaoszczędzenie czasu podczas podróży po mieście.

W rozwój mikromobilności w Polsce wpisują się również wypożyczalnie rowerów. Systemy wynajmu na minuty funkcjonują już w ok. 80 miastach i zachęcają mieszkańców i turystów do tej ekologicznej, taniej i zdrowej formy transportu. Ponadto na polskim rynku – ramach carsharingu – dostępne są elektryczne skutery czy małe samochody elektryczne, które są idealne do dojazdów do pracy. Na koniec marca 2023 r. na polskim rynku mobilności współdzielonej – w kategorii samoobsługowej – zarejestrowanych było prawie 90 tys. pojazdów. Liczby te obejmują zarówno jednoślady, jak i samochody, które można wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub bezpośrednio od właścicieli pojazdów.

Mikromobilność – naturalny element multimodalności i innowacyjnego transportu miejskiego

Jest to fundament rozwoju stref niskoemisyjnych w Polsce, ponieważ redukcja liczby pojazdów jest niezbędnym krokiem w dekarbonizacji miast i stref miejskich. W Europie Środkowo-Wschodniej jest coraz więcej arterii miejskich inwestujących również w autobusy elektryczne i wodorowe. Jest to ważne, ponieważ rozwiązania na „ostatnim odcinku” (last-mile) muszą zależeć od solidnego systemu autobusów i transportu kolejowego. Temat ten zostanie szerzej omówiony dzięki prężnemu partnerstwu między PSPA i EIT Urban Mobility podczas KNM 2023. 

„Polska odnotowała wzrost w sektorze mikromobilności o 44% rok do roku, ale nasza stolica może pochwalić się również jedną z największych flot elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej, a wiele obszarów miejskich rozważa również rozwiązania transportu publicznego wykorzystujące technologię wodorową. Z miesiąca na miesiąc transport miejski staje się coraz bardziej ekologiczny i innowacyjny” – mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.

„Jesteśmy dumni, że Kongres Nowej Mobilności będzie w stanie zgłębić te tematy przy wsparciu naszych partnerów z EIT Urban Mobility, którzy są unijną latarnią w zakresie innowacyjnych rozwiązań transportu miejskiego” – dodaje Rajch. 

KNM2023: wiodące wydarzenie w świecie transportu

KNM to największe w tej części Europy wydarzenie sektora e-mobility i zeroemisyjnego transportu, które zgromadzi liderów branży, naukowców, przedstawicieli rządu i administracji oraz wszystkich zainteresowanych przyszłością mobilności. Jednym z tematów tegorocznego Kongresu będzie m.in. mikromobilność i multimodalność jako integralna część przyszłego systemu transportowego w miastach. Na KNM 2023 zostanie zaprezentowana m.in. „Strategia Rozwoju Nowej Mobilności” diagnozująca 8 kluczowych wyzwań oraz zawierająca łącznie 15 rekomendacji działań, których wprowadzenie pozwoli na rozwój nowych form mobilności w polskich samorządach. Podczas konferencji zostanie także zainicjonowany projekt „Narodowej Strategii Rowerowej”. Wiodący interesariusze i przedstawiciele branży będą ponadto dyskutować o niezbędnych zmianach regulacyjnych stymulujących rozwój sektora mikromobilności w Polsce oraz najlepszych praktykach w tym obszarze, wdrożonych w europejskich miastach. 

„Nadchodzący Kongres stanowi nieocenioną okazję do wspierania współpracy, inspirowania innowacji i torowania drogi dla zrównoważonego i włączającego ekosystemu transportowego. Jestem podekscytowana możliwością poznania innych ekspertów, podzielenia się spostrzeżeniami i pomysłami na temat tego, jak wspólnie napędzać transformację w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i bardziej połączonych rozwiązań mobilnych” – mówi Maria Tsavachidis, CEO of EIT Urban Mobility.

KNM i EXPO:

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconej rozwojowi rynku zrównoważonego transportu. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni eventowej EXPO Łódź.

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 19 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają ponad 100 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających, a formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Program Kongresu Nowej Mobilności zostanie oparty na sześciu strategicznych ścieżkach tematycznych:

  • CEE GTI Summit – szczyt liderów zrównoważonego transportu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej;
  • Poland Drives e-Mobility – platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce;
  • Battery Day – EBA Summit – konferencja producentów i ekspertów technologii bateryjnych dla przemysłu motoryzacyjnego;
  • Green Fleet Forum – ESG – forum branży flotowej, firm najbardziej zaangażowanych we wdrażanie napędów elektrycznych;
  • eHDV Forum – forum uczestników rynku HDV poświęcone rozwojowi sektora zeroemisyjnego transportu ciężkiego;
  • Hydrogen Mobility Forum – forum kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie.

Konferencja będzie trwała 3 dni i odbędzie się na 6 scenach. Organizatorzy zapowiadają 300 mówców i debatujących oraz 200 merytorycznych punktów programu.

O EIT Urban Mobility:

EIT Urban Mobility, inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, ma na celu przyspieszenie rozwiązań i przejście w kierunku zintegrowanego, stawiającego użytkownika w centrum i prawdziwie multimodalnego systemu transportu. Jako wiodąca europejska społeczność innowacji w zakresie mobilności miejskiej EIT Urban Mobility skupia się na ułatwianiu i scalaniu współpracy między miastami, przemysłem, środowiskiem akademickim, badaniami i innowacjami w celu pokonywania najpilniejszych wyzwań związanych z mobilnością miejską. Wykorzystując miasta jako żywe laboratoria, partnerzy przemysłowi, badawczy i uniwersyteccy zrzeszeni wokół EIT demonstrują, w jaki sposób nowe technologie mogą rozwiązywać rzeczywiste problemy w miastach, transportując ludzi, towary i odpady w inteligentniejszy sposób.

Źródło: EIT Urban Mobility

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz