Sektorkolejowy » W nowym roku szkolnym Rogatek rusza do szkół

W nowym roku szkolnym Rogatek rusza do szkół

pzez Damian

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC II, wyruszył w podróż po Polsce, aby wraz z edukatorami z Urzędu Transportu Kolejowego prowadzić zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych. Podczas lekcji dzieci uczą się przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych i w podróży.

Najmłodsi aktywnie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Poprzez zabawę z wykorzystaniem aplikacji multimedialnych uczą się zasad bezpieczeństwa obowiązujących na przejazdach kolejowo-drogowych, peronach i w pociągach. Podczas zajęć dzieci poznają specyfikę działania zapór z sygnalizacją świetlną, znaki drogowe, które można spotkać przed przejazdami kolejowo-drogowymi i dowiadują się, co oznaczają piktogramy umieszczane na dworcach i w pociągach. Zajęcia mają za zadanie zakorzenić w świadomości dzieci wzorce odpowiedzialnego zachowania m.in. w pobliżu torów oraz uwrażliwienie rodziców, nauczycieli i wychowawców na kwestie związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych.

W ubiegłym roku szkolnym nosorożec Rogatek odwiedził blisko 200 placówek, w których spotkał się
z ponad 6000 uczniami. Przygoda z tak popularną postacią, znaną z telewizji, kina i internetu, jest dla nich niezwykłym przeżyciem.

„Nasze zajęcia edukacyjne cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Pokazujemy, że zasad bezpieczeństwa można uczyć niestereotypowo – tak, aby dzieci zainteresowały się tym niezwykle ważnym tematem. Cieszy też fakt, że stworzony na potrzeby kampanii nosorożec Rogatek jest lubiany i podbija serca kolejnych dzieci. Występuje w filmikach z przesłaniem edukacyjnym wpisujących się w aktualne trendy w mediach społecznościowych. To dodatkowo zwiększa jego popularność oraz wpływa na atrakcyjność i skuteczność zajęć w szkołach i przedszkolach. Dzieci chcą być pomocnikami Rogatka w propagowaniu wiedzy o bezpieczeństwie” – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci realizowane przez Urząd Transportu Kolejowego są bezpłatne. Aby zgłosić swój udział, wystarczy napisać wiadomość na adres: kolejoweabc@utk.gov.pl, w której należy:

  • podać nazwę szkoły,
  • adres szkoły,
  • dane osoby do kontaktu i numer  telefonu.

We wrześniu 2023 r. zajęcia w placówkach oświatowych odbędą się w województwie mazowieckim, podlaskim, a także pomorskim podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.

Więcej informacji odnaleźć można na stronie www.kolejoweabc.pl oraz na profilach Kampanii Kolejowe ABC II na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Źródło: UTK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz