Sektorkolejowy » MPK Poznań: Tramwaj Combino z panelami fotowoltaicznymi

MPK Poznań: Tramwaj Combino z panelami fotowoltaicznymi

pzez Damian

Kolejny tramwaj Siemens Combino po naprawie głównej powraca na poznańskie torowiska. Pojazd z numerem 505 jest wyjątkowy, bo – w ramach pilotażu – na jego dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie testowe, którego realizacji podjęły się (bez dodatkowych kosztów po stronie MPK Poznań) firmy Enika oraz Saatz.

MPK Poznań posiada 14 tramwajów Siemens Combino, które od 2003 roku przewożą pasażerów. Po latach użytkowania pojazdy wymagają naprawy głównej, czyli przeglądu elementów konstrukcji oraz wszystkich zamontowanych urządzeń, podzespołów, instalacji i wyposażenia oraz – w razie konieczności – ich naprawy, modernizacji bądź wymiany. Prace już trwają.

Pierwszy z tramwajów Combino po naprawie głównej zaczął przewozić pasażerów w połowie lutego br. Teraz zakończyły się odbiory kolejnego pojazdu – z numerem 505. Na części jego dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne – pozyskana dzięki nim energia wspomagać będzie zasilanie systemów pokładowych zasilanych z instalacji 24 V. To rozwiązanie testowe, którego realizacji podjęły się (bez dodatkowych kosztów po stronie MPK Poznań) firmy Enika oraz Saatz.

W trakcie testów sprawdzone zostanie ile energii elektrycznej niezbędnej do zasilania obwodów sterowania i pomocniczych można zaoszczędzić dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych. Ewentualna decyzja o potencjalnym montażu systemu w większej liczbie pojazdów może zostać podjęta po analizie wyników testu pilotażowego systemu w warunkach eksploatacyjnych.

Wszystkie Combino z poznańskiej floty mają przejść naprawy główne do końca 2024 roku.

Źródło: MPK Poznań

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz