Sektorkolejowy » Most nad Amurem skraca dystans między Rosją a Chinami o 700 km

Most nad Amurem skraca dystans między Rosją a Chinami o 700 km

pzez Adrian

Kolejowy most nad rzeką Amur, spinający rosyjską miejscowość Niżnieleninskoje i chińską Tongjiang został zbudowany w ubiegłym roku, jednak jego oficjalne otwarcie było możliwe dopiero teraz. Pierwszy kurs z Rosji odbył się 16 listopada. Ponad 2-kilometrowa konstrukcja umożliwiła skrócenie trasy z Rosji do północnych prowincji Chin o około 700 km.

Projekt mostu został zatwierdzony już w 2008 r. Jego budowa rozpoczęła się w 2016 r. i trwa do sierpnia 2021 r. W zeszłym roku jego otwarcie uniemożliwiła powódź spowodowana wylaniem rzeki Heilongjiang. Most jest przejezdny od kwietnia br., ale ze względu na brak niezbędnej infrastruktury wcześniej nie zezwolono na transport towarowy.

Przeprawa nad rzeką Amur ma 2,2 km długości. Jest przeznaczona do przejazdów naprzemiennych pociągów poruszających się po torach o rozstawie 1520 mm (wg standardu rosyjskiego) i 1435 mm (wg standardu chińskiego). W początkowej fazie użytkowania most ma umożliwić roczną maksymalną przepustowość na poziomie 5,2 mln ton. Po ukończeniu odcinka kolejowego Birobidżan–Leninsk przepustowość powinna wzrosnąć do 20 mln ton rocznie.

Rosyjski transport towarowy skurczył się znacząco

Od czasu wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej rosyjski kolejowy transport towarów zmniejszył się o 8–10%. Według Olega Biełozerowa, na którego słowa powołuje się Moscow Times (MT), wolumen przewozów towarowych rosyjską siecią kolejową spadł o 125 mln ton. Jako przyczynę podaje ograniczenia nałożone przez „nieprzyjazne kraje”. W 2021 r. Koleje Rosyjskie przewiozły 1282,9 mln ton ładunków. Biełozerow podaje również, że nieco mniej niż połowa utraconego wolumenu z eksportu (około 60 mln ton) została skierowana do „przyjaznych krajów”.

Cytowany przez MT rosyjski minister transportu Witalij Sawielijew powiedział, że od początku roku rząd przekazał na działalność przedsiębiorstwa ponad 300 mld rubli, a do końca roku firma chce pozyskać dodatkowe 217 mld rubli z budżetu centralnego.

Autor: Agata Sumara
Fot. szerokietory.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz