Sektorkolejowy » Mazowieckie: Podróżni mogą już korzystać ze zmodernizowanego dworca kolejowego w Zajezierzu

Mazowieckie: Podróżni mogą już korzystać ze zmodernizowanego dworca kolejowego w Zajezierzu

pzez Adrian

Dworzec w Zajezierzu przeszedł rewitalizację. Obiekt został przystosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów. Zadbano także o jego historyczne detale.

Dworzec Zajezierze k. Dęblina znajdujący się przy linii kolejowej Radom – Dęblin powstał w 1921 r. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Dworzec przeszedł modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak wygląda dworzec w Zajezierzu po modernizacji?

W ramach inwestycji PKP S.A. zrewitalizowano strukturę zewnętrzną obiektu. Cały proces wiązał się z wieloma ograniczeniami, gdyż obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Modernizacja przebiegała pod nadzorem konserwatora zabytków. Wykonawca inwestycji odtworzył  pierwotny wygląd dworca. Zakres prac budowlanych obejmował m.in. rozbiórkę wtórnego wiatrołapu oraz likwidację lukarny. Ponadto odtworzono także zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na pozostałej części dachu zrekonstruowano lukarny z półokrągłymi oknami i wszystkie iglice, łącznie z kominowymi.

Przebudowano również wnętrze budynku – zmieniły się układ oraz funkcje pomieszczeń. Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń obsługi pasażerów, w której umiejscowiono ogrzewaną poczekalnię, toalety, oraz strefę dla najmłodszych. Drugie piętro pozostawiono jako nieużytkowe, a na parterze obiektu znalazły się pomieszczenia techniczne, ochrony obiektu oraz serwerownia.

„Otwarcie dworca w Zajezierzu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Zajezierza oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Radomia i Dęblina. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworzec w Zajezierzu został dostosowany do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. W przestrzeni pasażerskiej usunięto wszelkie bariery architektoniczne. Na terenie dworca pojawiły się tablice z mapami dotykowymi obiektów, wyświetlacze z informacjami o godz. kursowania pociągów oraz specjalne ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.

„Dworzec Zajezierze k. Dęblina to ciekawy przykład drewnianej architektury dworcowej z początku XX wieku. To jednocześnie kolejny obiekt, który udało się nam otworzyć dla podróżnych po modernizacji w województwie mazowieckim. Cieszy mnie to, że w Polsce przybywa zabytkowych i jednocześnie nowoczesnych dworców, które spełniają współczesne standardy obsługi podróżnych” – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki inwestycji PKP S.A. obiekt w Zajezierzu stał się bardziej ekologiczny. System inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System) nadzoruje pracę urządzeń i instalacji, które się w nim znajdują. Odpowiada m.in. za optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dworzec wyposażono także w systemy: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. Uporządkowano również teren wokół budynku. Pojawiła się m.in. nowa droga dojazdowa, miejsce do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami i kiss&ride. Zamontowano także wiatę rowerową ze stojakami dla jednośladów, elementy małej architektury oraz tablicę multisensoryczną z planem dworca.

„Dzięki zakończonej inwestycji zabytkowy dworzec w Zajezierzu stał się nie tylko wizytówką tej miejscowości, ale przede wszystkim obiektem nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym środowisku. Jestem przekonany, że będzie on doskonale służyć mieszkańcom i wszystkim, którzy udadzą się z niego w podróż koleją” – podkreślał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wykonawstwo i koszt inwestycji

Wartość inwestycji PKP S.A. 8,82 mln zł brutto. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wykonaniem prac zajęło się krakowskie przedsiębiorstwo TEXOM Sp. z o.o.

Więcej o dworcowych inwestycjach PKP S.A. pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. echodnia.eu, PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz