Sektorkolejowy » LTG Cargo rozpoczyna przewozy węgla do Polski

LTG Cargo rozpoczyna przewozy węgla do Polski

pzez Damian

Pierwszy pociąg spółki należącej do Kolei Litewskich wyruszył już do Polski z portu w Kłajpedzie. Według szacunków nową trasą przewożone będzie ok. 5 tys. ton węgla miesięcznie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez LTG węgiel będzie przewożony z portu w Kłajpedzie do Trakiszek, skąd LTG Cargo Polska przetransportuje go do Białegostoku. Następnie będzie on dostarczany do Braniewa.

„Zarówno my, jak i rynek w regionie aktywnie dywersyfikujemy szlaki logistyczne i poszukujemy tras alternatywnych, którymi można by przewozić ładunki z pominięciem Rosji i Białorusi. Polska obecnie importuje węgiel przez swoje porty. Jednak zwiększone zapotrzebowanie skłania nas do poszukiwania nowych tras – wśród nich jest transport niezwykle ważnych ładunków przez Litwę z portu morskiego w Kłajpedzie. Projekt przygotowaliśmy bardzo szybko – w zaledwie kilka miesięcy. Pierwszy pociąg z ładunkiem węgla wyjechał już do Polski” – powiedziała Egle Szime, dyrektor generalny LTG Cargo.

Wcześniej spółka LTG Cargo oraz jej partnerzy zgromadzili specjalistyczne kontenery i platformy konieczne do transportu węgla koleją zarówno na „szerokich” torach, jak i europejskich. Pociąg będzie kursował raz w tygodniu. Nową trasą do Polski będzie przewożone około 5 tys. ton węgla miesięcznie, jednak w przyszłości wolumen ten ma wzrosnąć. Warto dodać, że poszukiwane są również rozwiązania, które umożliwiłyby transport węgla z portu morskiego w Kłajpedzie przez terminal intermodalny w Kownie.

Autor: Damian Malesza
Fot. LTG

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz