Sektorkolejowy » Lotos pokazał na targach Trako najnowocześniejszą lokomotywę Vectron MS

Lotos pokazał na targach Trako najnowocześniejszą lokomotywę Vectron MS

pzez Adrian

Jedną z „gwiazd” na międzynarodowych kolejowych targach Trako jest najnowocześniejsza w Europie wielosystemowa lokomotywa Vectron MS, wyprodukowana przez Siemens Mobility. W jej posiadaniu jest Lotos Kolej i właśnie dziś zaprezentował ją w Gdańsku.

Czym wyróżniają się Vectrony?

Lokomotywy Vectron są obecnie najnowocześniejszymi tego typu jednostkami na rynku europejskim.  Charakteryzują się modułową konstrukcją, co umożliwia łatwe dostosowanie jej do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w wielu krajach, w których obowiązują zróżnicowane warunki eksploatacji pojazdów kolejowych. Konstruktorzy, którzy ją opracowali, postawili na wydajność i opłacalność w zakresie wykonywanych zadań trakcyjnych, zarówno w ruchu krajowym, jak i transgranicznym, pasażerskim oraz towarowym.

Nowa lokomotywa w taborze Lotosu ma moc 6,4 MW. Jest wyposażona w system ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem, ang. European Train Control System). Może poruszać się z prędkością do 160 km/godz. Posiada homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Węgry.

Vectrony dopuszczone są do eksploatacji w 20 europejskich krajach. Aktualnie jeżdżą w 16 krajach w liczbie 1114, z których 736 to jednostki Vectron MS. W sumie przejechały już ponad 460 mln km.

Jak powiedział Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility sp. z o.o., „Targi Trako 2021 to idealny moment, by zaprezentować nowy pojazd dla Lotos Kolej. Lokomotywa została zakupiona z myślą o wsparciu transportu intermodalnego, który w Polsce przeżywa prawdziwy boom i rośnie o kilkanaście procent rok do roku”.

Lotos Kolej jest drugim w kraju przewoźnikiem pod względem pracy przewozowej i pierwszym w zakresie przewozów towarów niebezpiecznych. Umowę na zakup Vectrona spółka zawarła pod koniec 2020 r.

W Polsce jest blisko 60 Vectronów, a zamówionych zostało kolejnych 30

Obecnie w posiadaniu takich lokomotyw w Polsce jest kilka firm – Lotos Kolej, Cargounit, DB Cargo Polska, PKP Cargo, Laude Smart Intermodal. Łącznie jest to około 60 jednostek. Na podstawie umowy, którą 22 września 2021 r. zawarła firma Cargounit z producentem, w ciągu trzech lat liczba ta wzrośnie do blisko 90 po dostawie 30 Vectronów MS.

Przeczytaj także: Cargounit zamawia do 30 lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility

Autor: Agata Sumara
Fot. lotos.pl

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Jedrek 24 września 2021 - 22:39

Świetnie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz