Sektorkolejowy » Cargounit zamawia 30 lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility

Cargounit zamawia 30 lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility

pzez Adrian

Największa polska firma leasingowa, lider na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej – Cargounit, zawarła umowę z Siemens Mobility na dostawę i utrzymanie 30 lokomotyw Vectron MS.

W umowie zapisano, że dwie lokomotywy trafią do zamawiającego jeszcze w tym roku, a osiem zostanie wyprodukowanych i dostarczonych przed końcem 2023 r. W ramach opcji do końca 2024 r. może być zrealizowana dostawa kolejnych 20 jednostek.

Lokomotywy Vectron MS o mocy 6,4 MW mają osiągać prędkość do 200 km/godz. Będą wyposażone w system ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem, ang. European Train Control System) oraz systemy sterowania wymagane w krajach, w których będzie pracować.

Nowe lokomotywy będą pracować w całej Europie

Zamówione lokomotywy są przeznaczone do eksploatacji w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Holandii. Rozważana jest też możliwość ich wykorzystywania w Rumunii i Bułgarii.

Cargounit posiada w swojej flocie sześć lokomotyw Vectron, dostarczonych na postawie zamówień z 2018 i 2019 r. Z posiadanych przez firmę lokomotyw korzystają głównie przewoźnicy z branży petrochemicznej, chemicznej, metalurgicznej, podmioty odpowiedzialne za transport intermodalny oraz przewóz kruszyw. Od 17 lat korzystają z nich kluczowi przewoźnicy z europejskiego rynku kolejowego. Łączna moc lokomotyw Cargounit to 520 083 koni mechanicznych. Spośród 175 jednostek 96 jest elektrycznych.

Siemens Mobility sprzedał dotychczas 1114 lokomotyw Vectron, 736 z nich to jednostki Vectron MS. W ich posiadaniu jest 56 klientów z 16 krajów. Jeśli Cargounit skorzysta z opcji przewidzianej we właśnie zawartej umowie, będzie mieć w swojej flocie 36 Vectronów wersji MS.

Autor: Agata Sumara
Fot. railjournal.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz