Sektorkolejowy » Lepsze warunki dla podróżujących koleją pomiędzy Poznaniem a Szczecinem – modernizacja peronów

Lepsze warunki dla podróżujących koleją pomiędzy Poznaniem a Szczecinem – modernizacja peronów

pzez Adrian

Pasażerowie, którzy korzystają z połączenia kolejowego pomiędzy Poznaniem a Szczecinem, mogą korzystać z przebudowanych przystanków w Podleścu oraz Mierzęcinie. W trosce o komfort podróżujących PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzje o modernizacji przystanków. Do realizacji inwestycji wykorzystano środki finansowe pochodzące z unijnego dofinansowania, w ramach programu „Łącząc Europę”. Inwestycja, która jest realizowana na linii kolejowej Poznań – Szczecin pochłonie aż 4 mld złotych.

Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym przystanek w Podleścu oraz przystanek w Mierzęcinie zostały całkowicie odmienione. Według informacji przekazanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowane perony mają teraz większe gabaryty. Więcej wolnej przestrzeni ułatwi poruszanie się osobom, których przemieszczanie się jest ograniczone. Zadbano również o bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, aby je zwiększyć, utworzono pochylnię, która dodatkowo została pokryta antypoślizgową nawierzchnią. Ponadto utworzone zostały specjalne ścieżki, które mają za zadanie odpowiednio nakierowywać osoby niedowidzące oraz niewidome. Wśród nowości pojawiły się jeszcze ławki, czytelnie oznakowane gabloty informacyjne oraz wiaty. Zamontowano zdecydowanie lepsze oświetlenie.

Przebudowa peronów objęła zdecydowanie więcej miejscowości, część z nich została już ukończona. Natomiast w niektórych lokalizacjach trwają prace przy konstrukcjach nowych peronów. Ponadto zmiany obejmą znacznie więcej elementów infrastruktury kolejowej na tej trasie. Trwa proces wymiany torów kolejowych oraz montaż nowej sieci trakcyjnej wraz z urządzeniami, które są odpowiedzialne za sterowanie ruchem kolejowym. Według informacji opublikowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:

„Pociągi jeżdżą już nowym torem między Drawinami a Dobiegniewem, Słonicami a Choszcznem, Dolicami a Kolinem oraz Stargardem a Reptowem, oraz po dwóch nowych torach między Reptowem a Szczecinem Dąbiem”.

W celu zapewnienia sprawnej komunikacji miejskiej oraz bezpieczeństwa ruchu kolejowego prace modernizacyjne obejmą również cztery wiadukty w Stargardzie. Wiadukty będą poszerzone, dzięki czemu przemieszczanie się w tym miejscu będzie ułatwione. Nie zapomniano także o rowerzystach i pieszych. Wykonane zostaną również ścieżka rowerowa oraz chodnik. Modernizacja ponad 30 obiektów na trasie pomiędzy Poznaniem a Szczecinem znacząco wpłynie na komfort podróży pasażerów. Ponadto kolejnym efektem prac przeprowadzonych na tej trasie ma być skrócenie czasu przejazdu w przypadku najszybciej poruszających się pociągów aż o  około 50 minut.

Należy podkreślić również, że poziom bezpieczeństwa podczas realizowania usług na tej trasie wzrośnie. To zasługa wdrożenia nowoczesnych urządzeń do sterowania ruchem kolejowym oraz pracy, którą wykonują lokalne centra sterowania w Stargardzie oraz Poznaniu. Według planów kluczowe prace w ramach tej inwestycji mają zakończyć się do końca 2022 roku.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz