Sektorkolejowy » Kradzież szyn i infrastruktury torowej w Wolsztynie

Kradzież szyn i infrastruktury torowej w Wolsztynie

pzez Damian

Nieznani sprawcy kradzieży na linii kolejowej nr 371

W dniu 22 marca 2022 roku Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni poinformowało o kradzieży szyn oraz infrastruktury torowej na 400-metrowym odcinku linii kolejowej nr 371 (km 15,700-16,100), która łączy Wolsztyn z przystankiem Krzyż Rudno. Znajduje się on na szlaku Świętno-Rudno. Ujawniona we wtorek kradzież miała miejsce pod Rudnem. Sprawcy zdarzenia ukradli około 150 metrów szyn.

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni (TPWP) zajmuje się opieką nad odcinkiem linii nr 371, który jest aktualnie nieczynny. Wymaga to dużego zaangażowania oraz poświecenia wielu godzin. TPWP poinformowało już odpowiednie służby i prosi o udostępnianie informacji o kradzieży. Na facebookowym profilu Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni można przeczytać:

„Dziś na naszej linii (km 15,700-16,100) ujawnione zostały świeże ślady kradzieży szyn i infrastruktury torowej! Z rana powiadamiamy odpowiednie służby, a już teraz prosimy o udostępnianie tej informacji. Mamy nadzieję, że złodzieje zostaną złapani na gorącym uczynku lub przynajmniej wystraszą się szumu medialnego. Prosimy o pomoc, aby setki godzin pracy wkładane przez nas każdego roku w odtwarzanie linii 371 nie poszły na marne w ciągu kilku godzin”.

Prace dotyczące odbudowy toru po kradzieży sprzed lat

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni w zeszłym roku postanowiło rozpocząć prace, które mają na celu odbudowę toru po ogromnej kradzieży, która miała miejsce 10 lat temu, kiedy to skradziono 930-metrowy odcinek toru w środku lasu pomiędzy Kębłowem a Świętnem. Efektem dużego zaangażowania członków oraz sympatyków TPWP było odtworzenie 150-metrowego odcinka toru. Aktualnie trwają prace, w wyniku których oczyszczonych zostanie 1100 podkładów, które zostaną przygotowane do montażu 780 m szyn. Wszelkie starania mają na celu przywrócenie przejezdności na odcinku do Świętna.

Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni – Tomasz Drzewiecki podkreśla, że analizując zdjęcia, które przedstawiają nowe ubytki w torze, można wnioskować, iż kradzieżą nie zajmowała się jeden człowiek, tym bardziej amator.

TPWP poinformowało już o kradzieży zarządcę infrastruktury, czyli Polskie Linie Kolejowe S.A. i Nadleśnictwo w Sławie Śląskiej, gdyż kradzież miała miejsce na leśnym odcinku linii.

Wtorkowa kradzież nie wpływa na plany odbudowy linii kolejowej prowadzącej do Świętna, gdyż miała ona miejsce niedaleko miejscowości Rudno, do której pociągi nie będą dojeżdżały. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni nie kryją obaw przed kolejnymi kradzieżami na odcinku, który jest przez nich obecnie odbudowywany.

Osoby, które są zainteresowane pomocą przy odbudowie linii z Wolsztyna do Świętna, mogą kontaktować się z Towarzystwem Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni przez profil na portalu Facebook (TUTAJ) lub za pośrednictwem strony internetowej www.tpwp.pl

Autor: Damian Malesza
Fot. Paweł Gajdzica / Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz