W odpowiedzi na prośby wykonawców, w celu uzyskania jak największej liczby ofert i w trosce o wysoką jakość usług, spółka Centralny Port Komunikacyjny podjęła decyzję dotyczącą terminów realizacji w trzech spośród pięciu trwających przetargów audytowych.
Zmiany dotyczą następujących postępowań na audyty: części kolejowej, części lotniskowej i obszaru finansowego.
Spółce CPK zależy na jak największej konkurencyjności przetargów i dlatego wsłuchuje się w oczekiwania rynku. Ponieważ potencjalni wykonawcy składali wnioski o wydłużenie terminu realizacji usługi, spółka postanowiła się do nich przychylić.
W przetargu na audyt części kolejowej CPK termin realizacji został wydłużony o 30 dni od momentu podpisania umowy (dotychczas było to 90 dni). W audycie części lotniskowej wykonawca otrzyma dodatkowych 20 dni (dotychczas spółka zakładała 70 dni na przygotowanie audytu). W przypadku audytu finansowego dodatkowy czas to 35 dni – zamiast wcześniejszych 55 dni.
Stosowana informacja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i na platformie zakupowej spółki.
Dla pozostałych dwóch spośród trwających przetargów na audytorów zewnętrznych CPK – dotyczących tzw. innych projektów (np. Airport City i zagospodarowania Lotniska Chopina) oraz działań marketingowych – terminy realizacji pozostały niezmienione, ponieważ potencjalni wykonawcy nie zgłaszali wniosków o ich wydłużenie.
We wszystkich pięciu przetargach oferty mają zostać otwarte na przełomie marca i kwietnia.
CPK zależy na jak najlepszym wykonaniu audytów. Jak wynika z danych spółki, od 2019 r. podpisała ona umowy z 116 podmiotami, które teraz mogłyby być zainteresowane rolą firm audytujących. Dotychczasowa praktyka jest taka, że w przypadku zaistnienia prawdopodobieństwa konfliktu interesów, takie firmy są wykluczane z postępowań.
Przypomnijmy, że niezależnie od trwających przetargów na audytorów zewnętrznych obecnie w CPK trwa audyt wewnętrzny prowadzony siłami spółki i przez Biuro Pełnomocnika ds. CPK Macieja Laska. W ramach tej procedury, której wyniki powinniśmy poznać do końca marca, weryfikowane są dokumenty, umowy i sprawozdania dostarczane przez spółkę CPK.
Realizowane w CPK audyty mają na celu urealnienie projektu, jego właściwą ocenę wraz ze wskazaniem tych jego elementów, które mają uzasadnienie merytoryczne i ekonomiczne. To od wyniku audytów zależeć będą decyzje dotyczące przyszłości programu inwestycyjnego CPK, w tym jego zakresu i harmonogramów.
Źródło: CPK