Sektorkolejowy » Koleje Dolnośląskie potrzebują nowych maszynistów! Poznaj warunki zatrudnienia

Koleje Dolnośląskie potrzebują nowych maszynistów! Poznaj warunki zatrudnienia

pzez Adrian

Deficyt maszynistów – ile można zarobić jako maszynista?

Koleje Dolnośląskie deklarują zapotrzebowanie na maszynistów. Jak prezentują się warunki pracy jako maszynista oraz ile można zarobić na takim stanowisku? Okazuje się, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Koleje Dolnośląskie zarobki maszynisty u tego przewoźnika mogą wynosić od 6000 do 8000 złotych netto, jednak, żeby zostać maszynistą, trzeba odbyć odpowiednie szkolenia oraz nabyć stosowne uprawnienia. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie wynagrodzenia.pl mediana zarobków maszynistów wśród różnych przewoźników w Polsce wynosi 5710 złotych brutto.  Ponadto 25% ankietowanych maszynistów zarabia poniżej 4630 zł brutto, natomiast pozostałe 25% zarabia powyżej 7000 złotych brutto. Próba dotycząca badań obejmowała 97 ankietowanych.

Jakie warunki należy spełnić, żeby zostać maszynistą?

Do tej pory Koleje Dolnośląskie organizowały szkolenia na świadectwo maszynisty, które trwały 1,5 roku. Zgodnie z informacjami, które zostały przekazane Przez Koleje Dolnośląskie uczestnicy, którzy zostali oficjalnie uczestnikami szkolenia, byli formalnie pracownikami tej spółki, czyli otrzymywali pod spółki wynagrodzenie. Spółka Koleje Dolnośląskie obecnie wprowadziła również szkolenia licencyjne. Ośrodek Szkolenia Kolei Dolnośląskich dysponuje doskonale wykwalifikowaną kadrą oraz może pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem. Pierwszy planowany kurs na maszynistę ma odbyć się 8 stycznia 2022 roku i ma trwać do 3 kwietnia 2022 roku. Koleje Dolnośląskie przedstawiły warunki, jakie należy spełnić, żeby zostać przyjętym na kurs:

  • „spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do uzyskania licencji maszynisty
  • niekaralność za przestępstwo umyślne
  • kolejność wpływu wniosków (maksymalnie 20 uczestników na kursie)”.

Koleje Dolnośląskie podały również do informacji publicznej, kto może zostać maszynistą:

  • „nie była karana za przestępstwo umyślne
  • ukończyła 18 lat
  • ma co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe
  • spełnia wymagania zdrowotne, fizyczne i psychiczne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie licencji maszynisty (Dz. U. 2019 poz. 2373 t.j.)
  • ukończyła kurs i zdała egzamin na licencję maszynisty.

Licencja maszynisty jest dokumentem, który uprawnia do rozpoczęcia kolejnego etapu szkolenia na świadectwo maszynisty”.

Czym jest szkolenie licencyjne i jakie są jego koszty?

Szkolenie licencyjne jest pierwszym etapem, przez który musi przejść kandydat na maszynistę. Koszty, które są z nim związane to:

  • 4000 złotych, jednakże warunkiem, jaki trzeba spełnić to uiszczenie zaliczki oraz zapisanie się na szkolenie do 17 grudnia 2021 roku
  • 4800 złotych w przypadku, kiedy płatność będzie realizowana w ratach

Po odbyciu szkolenia należy zdać egzamin państwowy. Kolejnym krokiem jest podjęcie pracy na stanowisku pomocnik maszynisty oraz przepracowanie na tym stanowisku minimum 1300 godzin. Po spełnieniu tych warunków istnieje możliwość, żeby zostać maszynistą.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Kamil 11 grudnia 2021 - 18:23

Gdzie mozna sie zapisac na ten kurs maszynisty wiecej informacji na ten temat?

Odpowiedz

Zostaw komentarz