Sektorkolejowy » Kiedy wznowiony zostanie tranzyt kolejowy przez Ukrainę do Polski?

Kiedy wznowiony zostanie tranzyt kolejowy przez Ukrainę do Polski?

pzez Adrian

31 stycznia ministerstwo infrastruktury poinformowało o wspólnym oświadczeniu ministrów ds. transportu Polski (Andrzeja Adamczyka) i Ukrainy (Oleksandra Kubrakowa) ws. wznowienia kolejowego tranzytu do Polski. W najbliższy piątek strona ukraińska jednoznacznie określi, od kiedy będzie to możliwe.

Szef polskiego resortu infrastruktury zapewnia, że jego ukraiński odpowiednik zdeklarował, iż najszybciej, jak będzie można, tranzyt kolejowy do Polski zostanie wznowiony. Dokładny termin ponownego uruchomienia przewozów towarów przez Ukrainę zostanie podany 4 lutego.

Przypomnijmy, że łańcuchy dostaw realizowanych z wykorzystaniem transportu kolejowego przez Ukrainę do Polski zostały zawieszone z końcem listopada. W drugiej połowie stycznia ograniczony został także eksport z Ukrainy do Polski w wagonach należących do UZ (Ukrzaliznycia, Koleje Ukraińskie). Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Ustalenia ws. transgranicznych przewozów drogowych

Podczas tego samego spotkania strony porozumiały się również „w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych. Sprawa ta zostanie omówiona w ramach komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych” – podano we wspólnym oświadczeniu.

Kolejne z ustaleń dotyczy wyznaczenie daty posiedzenia komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Zadaniem tej komisji ma być wskazanie terminów przekazania oraz liczby dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych. Data posiedzenia ma być podana najpóźniej 5 lutego. 

Obie strony zadeklarowały, że będą współpracować w zakresie opracowania wspólnej mapy drogowej, która pozwoli na wzrost przepustowości polsko-ukraińskich drogowych przejść granicznych. Taki plan działań ma być w szczegółach uzgodniony do końca lutego. Ustalono również, że wykonany zostanie przegląd punktów umowy z 1992 r. o międzynarodowych przewozach drogowych.

Autor: Agata Sumara
Fot. Shutterstock.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz