Sektorkolejowy » Dyskryminacja mężczyzn w PKP Intercity? Nieodpłatne posiłki profilaktyczne wyłącznie dla kobiet

Dyskryminacja mężczyzn w PKP Intercity? Nieodpłatne posiłki profilaktyczne wyłącznie dla kobiet

pzez Damian

W sieci pojawił się dokument, który budzi wiele kontrowersji. Zgodnie z jego treścią od 1 stycznia br. tylko kobieca część drużyn konduktorskich narodowego przewoźnika jest uprawniona do korzystania z darmowych napojów i posiłków profilaktycznych.

Zaistniałą sytuację nagłośnił Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, a obecnie prezes PKM Świerklaniec.

„Ciekawostka z IC – na czas zimna i mrozów drużyny konduktorskie dostają ciepłe posiłki. Wróć. Część drużyn. Dokładnie ta kobieca część. Fajnie. Ponoć IC zleciło specjalistyczne badania, z których wynika, że wydatek energetyczny kobiet jest większy niż mężczyzn i zimno u facetów nie wywołuje skutków wymagających podania posiłku regeneracyjnego” – napisał w mediach społecznościowych Piotr Rachwalski.

Kontrowersyjna sytuacja odbiła się szerokim echem w internecie i generuje coraz większe zainteresowanie. W efekcie sprawę skomentowali przedstawiciele PKP Intercity.

„Od wielu lat są wydawane posiłki dla pracowników obsługi technicznej pociągów, czyli pracowników warsztatowych, rzemieślników, rewidentów itd. Dla drużyn konduktorskich obowiązek wydawania posiłków wszedł od 1 stycznia rozporządzeniem Rady Ministrów ws. profilaktycznych posiłków i napojów. Obliguje ono pracodawcę do zapewniania nieodpłatnie posiłków profilaktycznych pracownikom wykonywującym prace związane z wysiłkiem fizycznym, który powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kalorii u mężczyzn i powyżej 1100 kalorii u kobiet” – poinformował narodowy przewoźnik w komunikacie.

Okazuje się, iż jakiś czas temu PKP Intercity zleciło wykonanie specjalnych badań w zakresie wydatku energetycznego na stanowiskach kierownik pociągu i konduktor zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet (na wybranych relacjach cechujących się największymi potokami podróżnych). Realizacją zlecenia zajął się Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera z Łodzi.

„Badanie polegało przede wszystkim na rejestracji częstości rytmu serca. Wyniki były przeliczone na wartości wydatku energetycznego przy wykorzystaniu metody ISO 8996” – przekazał narodowy przewoźnik.

„Oszacowany wydatek energetyczny dla kobiet wykazał maksymalne obciążenie pracą średnio ponad 1100 kilokalorii. Zatem zgodnie z rozporządzeniem kobiety uzyskały uprawnienia do otrzymania posiłków profilaktycznych. W przypadku mężczyzn ten wydatek sięgał znacznie poniżej 2000 kilokalorii. Rozporządzenie zaś określa granicę kaloryczności dla mężczyzn powyżej 2000 kilokalorii. To oznacza, że gdyby doszło do przekroczenia tej granicy, mężczyźni również byliby objęci wydawaniem posiłków. Szacowanie wydatku energetycznego podlega aktualizacji przy każdej znaczącej zmianie organizacyjnej na stanowiskach pracy” – tłumaczy PKP Intercity.

W odpowiedzi na „gorące” dyskusje prowadzone w mediach narodowy przewoźnik wystosował oficjalne oświadczenie, w którym informuje, iż ma w planach przeprowadzenie ankiety pracowniczej, która będzie miała na celu określenie potrzeb i oczekiwań zatrudnionych pracowników. Uzyskane wyniki będą podstawą do wprowadzenia zmian dotyczących działań w zakresie wydawania posiłków i napojów profilaktycznych.

Piotr Rachwalski w mediach społecznościowych zwracał również uwagę na rzekome podwójne standardy w PKP Intercity dotyczące maszynistów oraz maszynistek.

„A tak przy okazji pozytywna dyskryminacja w IC dotyka też maszynistów i kobiet maszynistek w temacie noclegowni. W zakładzie centralnym na kilkuset zatrudnionych przypada 20 łóżek męskich i 5 kobiecych. Tylko że facetów jest kilkuset, a kobiet 6, a wszystkie na raz raczej nie pracują. Efekt? Maszyniści śpią po lokomotywach, kobiety zawsze w swoim pokoju” – poinformował prezes PKM Świerklaniec.

„Fajnie, ale czy naprawdę nie jest to ukryty seksizm i niepotrzebne antagonizowanie środowiska? Równajmy standardy w górę. Mamy 2024 rok” – dodał.

W sprawę zaangażowała się Katarzyna Kotula, minister do spraw równości.

Miejmy nadzieje, że działania przedstawicielki Lewicy oraz niedawno powołanego ministerstwa, którego zasadność jest często kwestionowana, przyniesie wymierne korzyści dla męskiej części drużyn konduktorskich.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów można znaleźć TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz