Sektorkolejowy » Dwa kolejne pociągi EN57AL kupione przez Polregio

Dwa kolejne pociągi EN57AL kupione przez Polregio

pzez Patryk

W ostatnich dniach doszło do kolejnej transakcji pomiędzy spółką Polregio oraz Samorządem województwa zachodniopomorskiego. Tym razem zakontraktowane zostały kolejne dwa zespoły trakcyjne EN57AL. Po tym zakupie Polregio w swojej flocie posiada już 7 tego typu pojazdów

Zakup był możliwy ze względu na zbliżający się przegląd poziomu P4. Władze województwa zachodniopomorskiego zdecydowały, że jeszcze przed nim sprzedadzą swoje zmodernizowane zespoły trakcyjne. To już trzecia tego typu transakcja w ostatnich latach, a kupującym ponownie jest spółka Polregio. Do pierwszej sprzedaży doszło jeszcze na początku 2020 roku. W 2021 roku zdecydowano o sprzedaży kolejnych dwóch pojazdów, jednak udało się to zrobić dopiero po ponownym wystawieniu ogłoszenia. W pierwszym postępowaniu nie znaleziono kupca na składy za łączną kwotę 12 milionów złotych. W drugim postępowaniu obniżono tę kwotę do 10 milionów złotych za całe zamówienie, a wygranym kupującym została spółka Polregio.

To bardzo korzystna transakcja z punktu widzenia przewoźnika, który za poprzednie pojazdy płacił wyższe stawki. Warto napisać kilka słów o tym, czym właściwie są zmodernizowane składy trakcyjne EN57AL. Zostały one wyprodukowane w latach siedemdziesiątych XX wieku, a w 2014 roku przeszły gruntowną modernizację, dzięki czemu przystosowano je do obecnych wymogów bezpieczeństwa i potrzeb klientów. Tabory te posiadają między innymi klimatyzację, sieć Wi-Fi, monitoring, nowoczesny system informacyjny oraz bardzo wygodne siedzenia, które sprawdzają się również na długich trasach.

Aktualnie pojazdy przebywają już w zakładzie naprawczym spółki Polregio, gdzie przechodzą przeglądy. Cała procedura powinna potrwać około 2 miesięcy. Po tym czasie wejdą one do rozkładu jazdy Polregio i prawdopodobnie kursować będą po torach w województwie lubuskim.

Źródło artykułu: www.rynek-kolejowy.pl
Źródło zdjęcia: wikipedia.pl
Autor tekstu: Łukasz Głębocki

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz