W piątej edycji konkursu „Dworzec Roku” organizowanego przez Fundację „Pro Kolej” oraz Fundację Grupy PKP przyznano 3 nagrody. Główną zdobył dworzec kolejowy w Cieszynie, natomiast obiekt w Kątach Wrocławskich został najlepiej oceniony przez internautów. W tegorocznej edycji konkursu przyznano także nagrodę honorową, którą otrzymał dworzec Przemyśl Główny. Stał się on bowiem symbolem zaangażowania Polski w pomoc humanitarną dla Ukrainy.
W finale piątej edycji konkursu „Dworzec Roku” znalazło się 10 następujących dworców kolejowych: Cieszyn, Golęczewo, Kąty Wrocławskie, Kraków Swoszowice, Krzeszowice, Lublin Główny, Radom Główny, Tuchola, Wronki oraz Żory. Charakterystyka obiektów była mocno zróżnicowana. Różniły się m.in. pod względem wielkości, liczby obsługiwanych podróżnych oraz detali architektonicznych. Finalistów łączyło jednak wiele cech wspólnych takich jak sprawna obsługa podróżnych, zachowanie wartości historycznych oraz działalność aktywizująca zaangażowanie społeczne.
W tegorocznej edycji konkursu w skład jury konkursowego weszli: Karol Gądzik – członek zarządu Fundacji Stare Powązki, Małgorzata Kalata – dyrektor generalny Urzędu Transportu Kolejowego, dr hab. inż. Andrzej Massel – dyrektor Instytutu Kolejnictwa, dr hab. Jana Pieriegud – prof. Szkoły Głównej Handlowej oraz Krzysztof Ziemiec – dziennikarz TVP i RMF FM. Według tego grona najlepszy okazał się dworzec w Cieszynie. Zdaniem jury obiekt po rewitalizacji pozwolił zmienić wizerunek transportu kolejowego oraz dużej części miasta. Obecnie pełni rolę centrum komunikacyjnego. Służy także pasażerom komunikacji autobusowej. W jego otoczeniu znajduje się m.in. parking dla rowerów oraz stacja do samodzielnej naprawy jednośladów. Podróżni mogą korzystać również ze skrzynek na bagaż i zadbanych toalet. Pomieszczenia, które znajdują się wewnątrz budynku, zostały przeznaczone na działalność usługową. Znajduje się tam także placówka straży miejskiej, dzięki czemu stacja jest pełna życia nie tylko w porze odjazdów i przyjazdów pociągów.
Najwięcej głosów od internautów otrzymał dworzec kolejowy w Kątach Wrocławskich, który pochodzi 1920 r. Obiekt przeszedł kompleksową modernizację remont i podobnie jak laureat nagrody głównej zyskał nowe funkcje. Zrewitalizowany dworzec służy okolicznym mieszkańcom, którzy załatwiają sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy oraz gościom Gminnego Domu Kultury. Niektóre pomieszczenia zostały przeznaczone na potrzeby spółek kolejowych. Do dyspozycji podróżnych udostępniono także klimatyzowaną poczekalnię i nowe toalety. Usunięto również bariery architektoniczne. Ponadto zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz tablice dotykowe z planem dworca.
„Dworce, które znalazły największe uznanie w oczach Jury oraz głosujących internautów odzwierciedlają cel tegorocznej edycji konkursu. Zależało nam przede wszystkim na promocji tych obiektów, które ze swoją ofertą wychodzą poza obszar związany ściśle z przyjazdami i odjazdami pociągów, które dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu pomieszczeń zachęcają lokalne społeczności do traktowania dworca, jako swego rodzaju centrum życia w danej miejscowości” – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Po raz pierwszy w konkursie przyznano nagrodę honorową
Nagrodę honorową otrzymał dworzec Przemyśl Główny, jako symbol pomocy, której Polska udziela od początku wojny Ukrainie.
„Postanowiliśmy uhonorować w tej sposób strategiczną rolę, jaka dworzec odegrał zwłaszcza w pierwszej fazie wojny w Ukrainie, gdy zamienił się w wielkie centrum przyjmowania i udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców z tego kraju”– poinformował dr Jakub Majewski, prezes fundacji „Pro Kolej”.
Warto przypomnieć, że dwa lata wcześniej obiekt znajdujący się w Przemyślu zdobył nagrodę publiczności w konkursie „Dworzec Roku 2020”.
Dworce w Cieszynie i Kątach Wrocławskich dołączyły do zwycięzców z lat ubiegłych – Wągrowca i Kartuzy (2018 r.), Tarnowa i Rudy Śląskiej-Chebzie (2019 r.), Przemyśla i Goczałkowic-Zdrój (2020 r.) oraz Oświęcimia i Wrocławia Głównego (2021 r.).
O konkursie „Dworzec Roku 2022” pisaliśmy m.in. TUTAJoraz TUTAJ.
Autor: Damian Malesza
Fot. dworzec.cieszyn.pl