Sektorkolejowy » Cargounit zamawia do 30 lokomotyw Dragon 2 od Newag

Cargounit zamawia do 30 lokomotyw Dragon 2 od Newag

pzez Damian
  • CARGOUNIT rozwija swoją flotę także o lokomotywy 6–osiowe Dragon 2, firma będzie największym posiadaczem pojazdów NEWAG na wynajem w Polsce
  • Podpisana umowa dostawy obejmuje zakup do 30 lokomotyw Dragon 2, do końca 2025 roku NEWAG dostarczy CARGOUNIT 10 lokomotyw Dragon 2 z modułem dojazdowym
  • Opcja dostawy obejmuje zarówno lokomotywy jednosystemowe Dragon 2 z modułem dojazdowym na rynek polski, jak i Dragon 2 MS z homologacją na Czechy i Słowację

CARGOUNIT – największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, 2 sierpnia 2023 roku podpisała umowę dostawy do 30 lokomotyw 6-osiowych Dragon 2 i stanie się największym posiadaczem lokomotyw NEWAG na wynajem.

Nowoczesne lokomotywy 6-osiowe Dragon 2 to jedyne takie lokomotywy do przewozów ciężkich składów towarowych z homologacją na rynku polskim, a od niedawna także czeskim i słowackim. Lokomotywy Dragon 2 zamówione przez CARGOUNIT wyposażone są w nowoczesny moduł dojazdowy spełniający najnowsze wymagania emisji spalin Stage V, który pozwala na wykorzystanie lokomotyw także do przewozów na obszarach pozbawionych trakcji elektrycznej oraz do prac manewrowych. Lokomotywy Dragon 2 zyskały uznanie przewoźników kolejowych w obszarach: przewozu produktów chemicznych i petrochemicznych, surowców i produktów hutnictwa oraz surowców mineralnych w segmencie przewozów kruszyw. Najwięksi posiadacze i użytkownicy lokomotyw Dragon 2 poza CARGOUNIT to m.in. PKP Cargo, Lotos Kolej, Freightliner PL, Laude Smart Intermodal, Ciech Cargo.

CARGOUNIT – największy posiadacz lokomotyw NEWAG na wynajem

Pierwsze 10 zamówionych lokomotyw Dragon 2 z modułem dojazdowym przeznaczonych na rynek polski zostanie dostarczonych do CARGOUNIT do końca 2025 roku.

Zamówione lokomotywy 6-osiowe Dragon 2 dysponują mocą 5,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostaną wyposażone w moduł dojazdowy o mocy 500 kW spełniający najnowsze normy emisji spalin Stage V. Głównym atutem lokomotywy Dragon 2 jest bardzo wysoka siła pociągowa o wartości do 410 kN.

Cieszymy się z podpisania umowy na dostawę do 30 lokomotyw Dragon 2 z modułem dojazdowym. Lokomotywy te zyskały uznanie wśród polskich przewoźników za sprawą dużej siły pociągowej, która pozwala na przewozy pociągów towarowych o masie brutto 4200 ton na liniach kolejowych o pochyleniu 7 promili, które spotykane są w wielu obszarach przemysłowych Europy Środkowo-Wschodniej. Istotnym atutem lokomotywy jest także wyposażenie w moduł dojazdowy o mocy 500kW, który pozwala na poruszanie się po bocznicach i odcinkach sieci kolejowej pozbawionych trakcji elektrycznej. Ponieważ lokomotywa Dragon 2 może się także poruszać na torach o dopuszczalnym nacisku 20,0 ton na oś, jest ona niezastąpiona dla wielu przewoźników towarowych. Rozszerzenie homologacji lokomotywy Dragon 2 poza Polską o Czechy i Słowację, a przyszłości o kolejne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, pozwoli także zagranicznym przewoźnikom kolejowym na skorzystanie z unikalnych własności trakcyjnych tego pojazdu – mówi Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT.

Podpisanie umowy na zakup do 30 lokomotyw Dragon 2 jest kontynuacją wieloletniej współpracy między CARGOUNIT a NEWAG, która w zakresie nowoczesnych lokomotyw rozpoczęła się od zakupu pierwszej wyprodukowanej lokomotywy Dragon. Obecnie CARGOUNIT posiada w swojej flocie 10 lokomotyw trakcyjnych wyprodukowanych przez NEWAG, zaś do końca 1 kwartału 2024 roku będzie także posiadaczem 21 zmodernizowanych lokomotyw 6Dg.

Źródło: Cargounit

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz