Sektorkolejowy » Alstom: Pierwszy w Ameryce Północnej pociąg wodorowy rozpoczyna służbę w Quebecu

Alstom: Pierwszy w Ameryce Północnej pociąg wodorowy rozpoczyna służbę w Quebecu

pzez Adrian

Wprowadzenie Coradia iLint w Quebecu ustanawia precedens dla pociągów napędzanych wodorem w Ameryce Północnej, stanowiąc przykład zaangażowania regionu w zrównoważony transport i potencjał technologii napędu wodorowego do zrewolucjonizowania branży kolejowej.

Alstom osiągnął kamień milowy wraz z uruchomieniem pociągu wodorowego Coradia iLint w Quebecu 17 czerwca 2023 roku. Ta historyczna podróż była pierwszym przejazdem pociągu wodorowego w Ameryce Północnej i zademonstrowała potencjał napędu wodorowego w regionie. Coradia iLint, zasilana ogniwami paliwowymi dostarczonymi przez Accelera by Cummins, rozpoczęła swoją pierwszą komercyjną usługę w sieci kolejowej Réseau de Charlevoix, pokonując 90-kilometrową trasę między Parc de la Chute-Montmorency w Quebec City i Baie-Saint-Paul. Pociąg wykorzystuje ekologiczny wodór produkowany przez Harnois Énergies w fabryce w Quebec City, dzięki czemu jest to środek transportu o zerowej emisji bezpośredniej.

Coradia iLint, która zadebiutowała w Niemczech w 2018 roku, przejechała już ponad 220 000 kilometrów w ośmiu krajach europejskich. Obecnie Coradia iLint działa komercyjnie w dwóch różnych sieciach w Niemczech. Ten przyjazny dla środowiska pociąg działa cicho i emituje tylko parę wodną, oferując cichsze i czystsze wrażenia z podróży. Warto zauważyć, że 15 września 2022 r. Coradia iLint osiągnęła rekordowy dystans 1175 kilometrów bez tankowania. Dzięki prędkości maksymalnej 140 km/h, przyspieszeniu i hamowaniu podobnym do standardowych regionalnych pociągów spalinowych, Coradia iLint prezentuje swoje innowacyjne funkcje, takie jak konwersja czystej energii, elastyczne magazynowanie energii w akumulatorach, inteligentna trakcja i zarządzanie energią.

„Technologia wodorowa stanowi alternatywę dla oleju napędowego i demonstruje naszą zdolność do dostarczania bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności naszym klientom, agencjom i operatorom, a także pasażerom. Będzie to również niezwykła wizytówka ekologicznego ekosystemu wodorowego w Quebecu, który jest w fazie rozwoju” – powiedział Michael Keroullé, prezes Alstom Americas.

Uruchomienie Coradia iLint w Quebecu oznacza również utworzenie centrum innowacji Alstom w zakresie rozwiązań zrównoważonej mobilności w obu Amerykach. Zlokalizowane w Saint-Bruno-de-Montarville w Quebecu centrum będzie koncentrować się na rozwoju przyszłych platform hybrydowych, akumulatorowych lub ekologicznych platform wodorowych dostosowanych do rynku północnoamerykańskiego. Korzystając z wiedzy ponad 700 inżynierów Alstom już pracujących w mieście, centrum ma na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora kolejowego.

Źródło: railmarket.com
Autor: Marketa Horpeniakova
Fot. alstom.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz