Sektorkolejowy » Alstom ma 15-letni kontrakt na obsługę serwisową floty metra w Bukareszcie

Alstom ma 15-letni kontrakt na obsługę serwisową floty metra w Bukareszcie

pzez Adrian

500 mln euro to wartość kontraktu pomiędzy firmą Alstom a operatorem sieci metra w Bukareszcie – Metrorex. Zawarta na początku stycznia br. umowa dotycząca usług serwisowych będzie obowiązywać przez kolejne 15 lat, do 2036 r.

Alstom w Rumunii

Firma została wybrana w wyniku przetargu publicznego. Wartość umowy ustalono na postawie szacunkowej liczby kilometrów przejechanych przez pociągi metra w rumuńskiej stolicy. Usługi obejmują prace konserwacyjne i remontowe dla floty, którą obecnie tworzą 82 składy złożone z 492 wagonów. Średnio w ciągu roku przejeżdżają 8,5 mln km. Po dostawie nowych pociągów dla linii metra nr 5 w wyniku rozstrzygniętego w ubiegłym roku przetargu, flota zostanie uzupełniona o co najmniej 13 nowych pociągów Alstom Metropolis (od 2023 r.). Wówczas umowa serwisowa zostanie rozszerzona na dodatkowe składy.

Usługi serwisowe dla metra w Bukareszcie świadczy od roku 2004, zajmując się zarówno nowymi, jak i starymi pociągami. Przez cały okres eksploatacji wykonała ponad 60 różnego rodzaju remontów, które mają wpływ zarówno na funkcjonowanie pojazdów, jak i komfort pasażerów. Przy pracach konserwacyjnych pracuje ponad 350 osób.

Alstom działa w Rumunii od prawie 30 lat i jest w tym kraju liderem na rynku rozwiązań w zakresie elektryfikacji i sygnalizacji kolejowej. Odpowiada m.in. za wdrażanie takich rozwiązań na ponad 75% północnej odnogi korytarza kolejowego Ren–Dunaj w Rumunii. W grudniu 2020 r. firma podpisała umowę na dostawę 13 pociągów metra z opcją dostawy dodatkowych 17 pojazdów (wszystkie do obsługi linii nr 5).

Koncern w ponad 40 krajach na całym świecie zatrudnia około 15 tys. pracowników w stacjach serwisowych. Świadczy usługi serwisowe na podstawie ponad 50 umów zawartych na okres 20 lat lub dłużej. Łącznie pod opieką ma ponad 35 tys. pojazdów.

Autor: Agata Sumara
Fot. Alstom

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz