Sektorkolejowy » 30 tramwajów Moderus Gamma zasili tabor MPK Łódź

30 tramwajów Moderus Gamma zasili tabor MPK Łódź

pzez Adrian

W poznańskim przedsiębiorstwie Modertrans wystartowała produkcja 30 tramwajów Moderus Gamma dla Łodzi. Nowoczesne, niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy zostały zakupione w ramach programu Tramwaj dla Łodzi. Jest to największy od lat program, który ma na celu poprawienie jakości podróżowania po mieście komunikacją miejską. Jego budżet wynosi 660 mln zł.

„W poznańskiej firmie Modertrans trwa produkcja 30 tramwajów, które trafią do Łodzi. Mamy już zaakceptowany model. Obecnie trwają prace przy budowie konstrukcji tramwaju, jego szkieletu. Producent zakupił niezbędne komponenty i rozpoczął również produkcję wózków tramwajowych” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak będą wyglądały tramwaje, które zasilą tabor MPK Łódź?

Zamówione tramwaje będą:

  • wyposażone w monitoring i system informacji pasażerskiej
  • w pełni klimatyzowane
  • przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone
  • posiadały miejsce do bezpiecznego przewozu rowerów

Nowe, niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy będą wygodne dla motorniczych, gdyż ergonomiczna i w pełni klimatyzowana kabina będzie wyposażona w  pneumatyczny i regulowany fotel, który zapewni komfort pracy i ochronę przed wstrząsami. We wnętrzu przedziału pasażerskiego zamontowane zostanie oświetlenie w technologii LED. Warto dodać, że zamówione pojazdy będą oparte na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych). Jest to pierwsza konstrukcja tego typu w Polsce, która znacznie ułatwia eksploatację tramwajów oraz zmniejsza zużycie kół i torowiska. Nowe pojazdy będą stacjonować w przebudowanej zajezdni Chocianowice (o przebudowie zajezdni Chocianowice pisaliśmy TUTAJ).

„Zastosowanie elementów elastycznych w konstrukcji tego nowoczesnego, niskopodłogowego wózka będzie umożliwiać lepszą współpracę kół z torowiskiem” – mówi Jarosław Bakinowski, prezes zarządu Modertrans Poznań.

Proces kontroli jakości dla MPK Łódź

Produkowane elementy przechodzą kontrolę jakości przy wykorzystaniu wysokiej rozdzielczości skanera 3D.

„Urządzenie umożliwia szybkie i precyzyjne uzyskanie danych trójwymiarowych i daje możliwość porównania do skanowanego obiektu w celu określenia odchyłek pod względem wymiarów i kształtów. Proces ten umożliwia bardzo dokładną kontrolę wymiarową weryfikowanego detalu” – podkreśla Robert Kij, wiceprezes zarządu Modertrans Poznań.

Malowanie wybrane przez mieszkańców Łodzi

Wzór malowania zamówionych tramwajów wybrali łodzianie. Projekt, który zwyciężył w internetowym głosowaniu, charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami, co nawiązuje do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK Łódź. Ponadto kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłe i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej. W wyborze wzoru malowania uczestniczyło 19,6 tys. osób.

Wartość 30 nowych tramwajów Moderus Gamma, które trafią do Łodzi to 268,5 mln zł. Pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone na przełomie 2022 i 2023 r.

Autor: Damian Malesza
Fot. Trans info

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz